Lobbing przeciw świnoujskiemu terminalowi

DI
opublikowano: 10-09-2010, 10:54

Koncerny energetyczne zaangażowane w Nord Stream uprawiają w Brukseli twardy lobbing, domagając się oceny terminalu LNG w Świnoujściu pod kątem europejskich konwencji ochrony środowiska z Espoo – napisał dziennik "The Wall Street Journal. Europe".

W tych działaniach uczestniczą firmy zaangażowane w projekt gazociągu, który ma dostarczać rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec po dnie Bałtyku, czyli E.ON Ruhrgas, BASF/Wintershall oraz Gazprom.

Według Alexandrosa Petersena, konsultanta ds. energii związanego z Radą Atlantycką, powodem lobbingu jest chęć wyeliminowania konkurencji, którą dla projektu Nord Stream stanowi polski terminal. Ekspert twierdzi, że motywem tych działań jest skłonienie Polski do zakupów rosyjskiego gazu od Niemiec. Dodaje, że skutkiem obecnych zabiegów może być opóźnienie polskiego projektu o 2-3 lata.

Przeciwko budowie wypowiedział się rząd Niemiec, skarżąc się na planowaną lokalizację inwestycji. Niemcy powołują się na konwencję z Espoo o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym z 1991 r., którą Polska i inne państwa bałtyckie posłużyły się wcześniej przeciwko planom gazociągu Nord Stream, opóźniając ich realizację o kilka lat.

" Wall Street Journal. Europe", 8 września 2010 r.

Wizualizacja obiektu
Wizualizacja obiektu
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane