Logistycy z Łukasiewicza robią się cyfrowi

opublikowano: 10-12-2019, 22:00

Instytut działający w ramach sieci badawczej zatrudnia prawie 100 informatyków. Zamierza to wykorzystać.

Budowanie mostów między naukowcami a przedsiębiorcami to główna idea stojąca za powołaniem w tym roku Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zrzesza ona 37 państwowych instytutów badawczych z 11 miast, które zatrudniają łącznie 8 tys. pracowników, wyspecjalizowanych m.in. w takich dziedzinach, jak chemia, biomedycyna, automatyka i teleinformatyka. Jednym z nich jest poznański Łukasiewicz — Instytut Logistyki i Magazynowania (ŁILiM).

Stworzona w tym roku Sieć Badawcza Łukasiewicz łączy blisko 40
instytutów badawczych, z których specjaliści pracują nad rozwiązaniami dla
biznesu i administracji. Jednym z nich jest Instytut Logistyki i Magazynowania
kierowany przez Arkadiusza Kawę, który pracuje m.in. nad usprawnieniem
logistyki miejskiej w Poznaniu.
Zobacz więcej

CYFROWA TRANSFORMACJA:

Stworzona w tym roku Sieć Badawcza Łukasiewicz łączy blisko 40 instytutów badawczych, z których specjaliści pracują nad rozwiązaniami dla biznesu i administracji. Jednym z nich jest Instytut Logistyki i Magazynowania kierowany przez Arkadiusza Kawę, który pracuje m.in. nad usprawnieniem logistyki miejskiej w Poznaniu. Szymon Łaszewski

— Instytut istnieje od pół wieku. Na początku zajmował się gospodarką magazynową. Teraz łączymy działalność instytutu naukowego z działalnością doradczą i aktywnym uczestnictwem w projektach związanych z logistyką i gospodarką cyfrową. Obie te dziedziny coraz bardziej się przenikają, by wspomnieć choćby o dynamicznie rosnącej liczbie przesyłek dostarczanych klientom e-sklepów — mówi dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor ŁILiM.

W ofercie ŁILiM dla przedsiębiorców jest m.in. projektowanie magazynów, optymalizacja kosztów transportu i wdrażanie standardów GS1 (czyli m.in. kodów kreskowych i systemów identyfikacji radiowej). Nowa strategia instytutu przewiduje jednak rozszerzenie działalności.

„Będziemy tworzyć nowe rozwiązania technologiczne i standardy dla potrzeb logistyki, cyfryzacji gospodarki,administracji publicznej. Uwagę skupimy na badaniach w zakresie nowych zastosowań standardów służących identyfikacji i komunikacji w przedsiębiorstwach, systemach logistycznychi łańcuchach dostaw oraz lokalizacji i monitorowaniu rzeczy. Będziemy pracować nad optymalizacją procesów w cyfrowej gospodarce, w tym także w podmiotach realizującychzadania publiczne” — czytamy w założeniach strategii ŁILiM do 2024 r.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Instytut ma potencjał — wśród 200 zatrudnionych w nim specjalistów niemal połowę stanowią informatycy.

— Już teraz realizujemy m.in. duży projekt z Portem Gdynia dotyczący zarządzania ruchem samochodów ciężarowych. W Kaliszu z kolei zajmujemy się organizacją logistyki miejskiej na bazie rozwiązań sensorycznych i telematycznych. Naszym celem jest wsparcie przedsiębiorstw i administracji we wdrażaniu praktycznych rozwiązań poprawiających efektywność — mówi Arkadiusz Kawa.

Kolejny duży projekt ma być realizowany w macierzystym mieście ŁILiM. W połowie października instytut podpisał list intencyjny z Volkswagenem i poznańskim samorządem.

— Chodzi o rozwijanie zrównoważonej, szybszej i mniej uciążliwej logistyki miejskiej w Poznaniu — mówi dyrektor ŁILiM.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała z inspiracji podobnymi zrzeszeniami w krajach Europy Zachodniej. Niemiecki Fraunhofer powstał już w 1949 r. Obecnie zrzesza blisko 70 instytutów i ośrodków badawczych zatrudniających 23 tys. naukowców i dysponujących rocznym budżetem rzędu 2 mld EUR. 70 proc. tych pieniędzy pochodzi z przychodów z komercjalizacji rozwiązań, a także z pozyskiwanych w konkursach dotacji, resztę zapewnia państwo i kraje związkowe. Francuska sieć Carnot z kolei zrzesza prawie 40 instytutów zatrudniających 27 tys. naukowców i dysponuje budżetem rzędu 2,2 mld EUR.

Sprawdź program konferencji "S&OP II", 27-28 lutego 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu