Lublin przesiada się na rowery za 7 mln zł

AR
opublikowano: 29-10-2015, 14:00

W rok po uruchomieniu systemu rowerów miejskich Lublin planuje podwojenie liczby stacji i  jednośladów. Miasto rozstrzygnęło wczoraj przetarg na wykonawcę.

Do marca przyszłego roku w stolicy wschodniego województwa i sąsiednim Świdniku przybędzie łącznie 47 nowych stacji z 441 rowerami. Rozbudowa Lubelskiego Roweru Miejskiego będzie kosztować 6,9 mln zł.

W przetargu, ogłoszonym w ubiegłym miesiąc przez Zarząd Dróg i Mostów, zgłosiła się tylko jedna firma –  Nextbike, ta sama, która dotychczas zarządzała całą siecią i która obsługuje miejskie rowery w ponad 12 innych miastach w Polsce. Miasto zaakceptowało jej ofertę – wynika z opublikowanego wczoraj rozstrzygnięcia.

Urzędnicy zachęcają mieszkańców do przejażdżki
Zobacz więcej

Urzędnicy zachęcają mieszkańców do przejażdżki Mat. pras. UM Lublin

Obecnie w Lublinie można skorzystać z 430 rowerów rozlokowanych w 43 stacjach. W przyszłym roku do rowerowej sieci dołączy też sąsiedni Świdnik, gdzie powstanie 5 nowych stacji z 41 rowerami do wypożyczenia. W Lublinie powstaną natomiast 42 nowe stacje z 420 rowerami. Dwie z nich będą dedykowane dzieciom.

Oba miasta będą połączone jednym system rowerowym. Sprzęt do jazdy wypożyczony, na przykład, w Lublinie będzie można zostawić na dowolnej innej stacji - nie tylko w samym mieście, ale również w Świdniku.

Obecnie z Lubelskiego Roweru Miejskiego korzysta 40 tys. użytkowników, którzy od początku uruchomienia systemu – w ubiegłym roku – dokonali 0,5 mln wypożyczeń.

Plany rozbudowy stacji rowerów miejskich pojawiły się już wcześniej  – wynika z informacji publikowanych w lokalnych mediach. Poprzedni przetarg musiał jednak zostać unieważniony ze względu na brak wolnych środków w budżecie. Firma Nexbike, która również wtedy zgłosiła się jako jedyna, zaproponowała bowiem zbyt dużą dla miasta cenę.

Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie, Powiat Świdnicki w Świdniku oraz Gminę Miejską Świdnik.

Lublin goni Warszawę, gdzie obecnie jednoślady można wypożyczyć w ponad 100 stacjach. I w Lublinie, i w Warszawie przez pierwsze 20 minut można jeździć za darmo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Lublin przesiada się na rowery za 7 mln zł