Lubuski szlak wina i miodu

opublikowano: 13-09-2017, 22:00

Lubuskie to kraina winem i miodem płynąca.

Szlak, który powstał na terenie województwa, zaprasza do ponad 40 obiektów, w tym winnic, gospodarstw pszczelarskich i agroturystycznych oraz muzeów. Niektóre legendy mówiły, że jeśli chciało się kogoś otruć, to trzeba było wybrać się w rejony dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego czy Zielonej Góry i poczęstować wyjątkowo kwaśnym tutaj winem. Winiarskie tradycje, które niedawno się odrodziły, tworzą nową historię — o pysznych i znacznie słodszych trunkach. Lubuski Szlak Wina i Miodu zaprasza turystów na wycieczki winobusami, które zawiozą ich w najciekawsze miejsca regionu.

— Turyści mogą na naszym szlaku degustować trunki, pochodzące zarówno z niewielkich winniczek, jak też bardzo dużych winnic. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie, a warto również wspomnieć, że mamy do zaproponowania wina, które były wielokrotnie nagradzane, jak chociażby wino z Winnicy Pałac Mierzęcin, które kosztowali również goście prezydenta RP — mówi Jadwiga Błoch, prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wśród licznych winnic wyróżnia się największa — Winnica Samorządowa. Spełnia nie tylko funkcję reprezentacyjną czy turystyczną, ale również dydaktyczną i muzealną. Można tu wziąć m.in. udział w warsztatach winiarskich, sommelierskich czy kucharskich. Po tak intensywnym rozpoczęciu wędrówki lubuskim szlakiem można wybrać się również do jednej z kilku pasiek i poznać pszczelarską rzeczywistość, bo mieszkańcy tego regionu słyną przecież z pszczelarstwa.

Amatorzy takich przysmaków poczują się tutaj jak w domu. Oprócz akacjowych, rzepakowych, wielokwiatowych, gryczanych czy lipowych miodów gospodarze pasiek mają dla gości także m.in. pyłek i kit pszczeli. Odwiedzając ponad 40 obiektów (oprócz winnic i pasiek również gospodarstwa agroturystyczne i muzea), reprezentujących winne i pszczelarskie dziedzictwo regionu, turyści mają też okazję poznać najpiękniejsze miejsca Ziemi Lubuskiej, m.in. Park Narodowy Ujście Warty, Łagów — piękną miejscowość położoną na przesmyku jezior Łagowskiego i Trześniakowskiego czy nazywany rowerową stolicą Ziemi Lubuskiej z pięcioma szlakami rowerowymi Sulęcin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu