Małopolska trasa smakoszy

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Barwna i smakowita Małopolska kusi turystów bogactwem kultury, folkloru, tradycji i zabytków. Karczmy i restauracje rozsiane po wszystkich zakątkach regionu również oferują wiele potraw, będących odbiciem mieszanki grup etnicznych z tej części Polski.

Górale podhalańscy, pienińscy i beskidzcy, Lachowie, Pogórzanie, Łemkowie i Krakowiacy przez pokolenia tworzyli smaki regionu. Potraw można skosztować w nastrojowych miejscach, które łączą tradycję regionu, jakość serwowanych dań i dbałość o gości.

— Tworząc Małopolską Trasę Smakoszy, co dwa lata certyfkujemy zgłaszające się do projektu karczmy i restauracje. Dzięki temu wyłaniamy lokale gastronomiczne o najwyższym standardzie, kultywujące tradycje regionalne, a co za tym idzie podnosimy jakość usług turystycznych i pomagamy w promocji obiektów objętych szlakiem — mówi Elżbieta Tomczyk- Miczka, specjalista ds. promocji Małopolskiej Organizacji Turystycznej, twórczyni trasy.

Z każdą karczmą powiązane są opowieści i legendy, które wywołują nutkę nostalgii za dawnymi czasami. Warto oprócz kosztowania lokalnych potraw poznać opowieści regionalistów, etnografów czy pasjonatów tutejszej kultury i wsłuchać się w brzęk miedzianych garnców czy gwar dawnych karczm, które można było odwiedzić w każdej wsi czy na rozstaju dróg. Szlak kulinarny, który powstał kilka lat temu, pozawala samodzielnie zaplanować podróż tropem smaków, zabytków i ciekawych historii.

— Małopolska Trasa Smakoszy przebiega siedmioma szlakami kulinarnymi. W ubiegłym roku stworzyliśmy również trasę Wieś dla Smakoszy. Są to miejsca na terenach wiejskich, m.in. gospodarstwa agroturystyczne, stawy, winnice czy pasieki. Odwiedzając je, turyści mogą poznać lokalną kuchnię i regionalne produkty, a także wziąć udział w kulinarnych warsztatach — dodaje Elżbieta Tomczyk-Miczka.

Rekomendowane restauracje i karczmy ulokowane na siedmiu kulinarnych trasach pozwalają na smaczną podróż między przecinającymi się szlakami turystycznymi, szlakiem zabytków UNESCO, Architektury Drewnianej, Orlich Gniazd i Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu