Luksusowe apartamenty – dobra inwestycja

opublikowano: 02-07-2015, 13:25

Powojenni przedsiębiorcy mawiali, że „o ile wojny nie będzie, nieruchomość to najlepsza inwestycja”. Nie sposób odmówić tym słowom sensu i dzisiaj. Szczególnie teraz, gdy na polskim rynku można zaobserwować rozwój nowego trendu – zainteresowania apartamentami luksusowymi.

Dlaczego warto?

Inwestycja to alternatywa dla oszczędzania – z możliwością szybszego i efektywniejszego pomnożenia kapitału. W kategorii „pewność” wygrywają nieruchomości. Nawet, jeśli na runku będą następowały spadki cen, to na ten rodzaj lokowania kapitału należy patrzeć długofalowo. Osoby, które zakupiły mieszkania 10 lat temu, dziś mogą sprzedać je z dużym zyskiem – nawet, jeśli cena za metr kwadratowy była wyższa dwa lata temu. Takie podejście opłaca się szczególnie w przypadku luksusowych miejsc: odrestaurowanych kamienic czy wysokich apartamentowców.

 

Stopa zwrotu

Luksusowy apartament, który ma być zabezpieczeniem na przyszłość lub formą korzystnego ulokowania wolnego kapitału, daje dwie możliwości zarobku:

1. sprzedaż po wzroście wartości,

2. dochód z tytułu wynajmu.

 

Planując taką formę inwestycji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

l najwyższy standard nieruchomości, korzystna lokalizacja i inne wartości dla potencjalnego najemcy czy kupującego w przyszłości,

l okres inwestycji – po jakim czasie planowana jest sprzedaż apartamentu,

l przewidywany wzrost wartości apartamentu – o ile procent w ciągu roku wzrośnie cena za metr kwadratowy,

l nakłady, jakie zostaną poniesione – ile wydamy na remonty i naprawy.

Przykład: luksusowe apartamenty, Warszawa, nowoczesny budynek, mieszkanie 160 metrów kwadratowych – jakiego zwrotu z takiej inwestycji można się spodziewać na przestrzeni dziesięciu lat?

Załóżmy, że cena mieszkania na ten moment wynosi 4 miliony złotych. Planujemy sprzedać je po dziesięciu latach, do tego czasu wynajmując.

l Nasz najemca rocznie zapłaci 200 tysięcy złotych odstępnego.

l W każdym kolejnym roku cena będzie rosła o pięć procent.

l W ciągu dekady, wydamy 400 tysięcy zł na poprawę jakości apartamentu (remonty, nowe meble itp.).

l Sama wartość nieruchomości będzie rosła o siedem punktów procentowych rocznie.

l W 2025 roku nasze konto będzie powiększone o 2,5 miliona złotych z tytułu samego wynajmu.

l Zakupiony dziesięć lat wcześniej apartament będzie wart 8 milionów złotych, co łącznie daje nam zysk w wysokości 6,5 miliona złotych.

l Nasza inwestycja przyniosła zysk na poziomie ponad 160 %.

Apartament w cenie

Gdy planujemy zakup apartamentu jako inwestycji, powinniśmy brać pod uwagę elementy, które składają się na luksus:

l centralna lokalizacja,

l otoczenie apartamentowca,

l wiarygodność dewelopera / inwestora,

l architekt,

l jakość użytych materiałów,

l dodatkowe benefity dla mieszkańców.

 

Rynek luksusowych nieruchomości jest w Polsce młody. Głównie w Warszawie znajdują się te najlepsze apartamenty, np. Cosmopolitan. Warszawa może się także pochwalić tym, że nie brakuje w niej również potencjalnych najemców, którzy ze względu na specyfikę pracy i aktywny tryb życia poszukują komfortu, prestiżu i dostępności. Cosmopolitan Twarda 2/4 – luksusowy apartamentowiec wzniesiony przez Tacit Development Polska JS w 2014 roku stanął tuż przy Placu Grzybowskim. Historyczna lokalizacja w samym centrum miasta, lecz nieco na uboczu zapewnia zarówno spokój i niepowtarzalne widoki, jak i bardzo łatwy dostęp do kluczowych miejsc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Luksusowe apartamenty – dobra inwestycja