Maciej Zientara schodzi z pokładu

Grzegorz Nawacki, Katarzyna Latek
opublikowano: 12-05-2008, 00:00

Inwestorzy jak ognia unikają słowa — rozwód. Głębokie zmiany na zawsze jednak zmienią losy giełowego tandemu.

Maciej Wandzel przejmuje kontrolę operacyjną nad Progressem i Zachodnim NFI

Inwestorzy jak ognia unikają słowa — rozwód. Głębokie zmiany na zawsze jednak zmienią losy giełowego tandemu.

Supernovą Capital, wspólną spółkę znanych inwestorów giełdowych Macieja Wandzla i Macieja Zientary, czekają poważne zmiany. Czy stąd wzięły się pogłoski o rozwodzie obu panów?

— Nie ma żadnego rozwodu ani konfliktu. A zmiany, owszem — wprowadzimy, i to głębokie. Uporządkujemy strukturę akcjonariatu w naszych spółkach. Podzielimy też biznes na dwie części: inwestycje na rynku publicznym i inwestycje całkowicie prywatne. Każdy z nas będzie odpowiadał za jedną z części. Nić powiązań kapitałowych pozostaje. Jednak oddzielimy własność od zarządzania i zmienimy styl prowadzenia biznesu — mówi Maciej Wandzel.

Inżynieria finansowa

Na pierwszy ogień pójdą oba należące do grupy fundusze — Progress i Zachodni. W tej chwili Supernova Capital, należąca do obu inwestorów, ma blisko 82 proc. udziałów w Progressie. W Zachodnim 24 proc. ma Maciej Wandzel, a 17,4 proc. — Maciej Zientara. W wyniku operacji emisji i podziału akcji Supernova Capital zniknie, a akcje Progressu będą należały do Superkonstelacji i Novejkonstelacji — spó-łek zarejestrowanych na Cyprze. Jedna z nich należy do Macieja Wandzla, druga — do Macieja Zientary. To nie koniec misternej konstrukcji. Rezultatem ma być powstanie kolejnej spółki, która za zgodą akcjonariuszy będzie zarządzała oboma NFI — Progresem i Zachodnim. Nadzorował ją będzie Maciej Wandzel, a zarządzana będzie przez nowego wspólnika, osobę o dużym doświadczeniu na rynkach kapitałowych. Głównymi udziałowcami firmy zarządzającej będzie Wandzel, nowy partner oraz kluczowi pracownicy. Spółka prawdopodobnie nie będzie działać pod brandem Supernova. Nie ma jeszcze decyzji, czy Maciej Zientara będzie jej współwłaścicielem. Jeśli już, to z mniejszościowym głosem.

Skąd pomysł emisji w Progressie? Odpowiedzi jest kilka. Jedna z nich to względy podatkowe. Podział akcji między spółki należące do obu Maciejów ma też jeszcze jeden wymiar — łatwiej można w przyszłości się wycofać ze wspólnych interesów.

— Nie wykluczam, że kiedyś, gdy pojawi się kupiec gotowy zapłacić dobrą cenę — sprzedam swój pakiet. W najbliższej przyszłości jednak nie ma o tym mowy — to jest zresztą sposób na życie — zapewnia Maciej Wandzel.

Praca organiczna

I dodaje:

— Teraz czeka mnie dużo pracy nad doprowadzeniem do tego, aby fundusze były notowane powyżej wartości ich aktywów. Nie wykluczam też zwiększenia swoich pakietów w NFI poprzez częściowy odkup od Superkonstelacji.

Wandzel i Zientara chcą zacząć nowy etap działalności.

— Jesteśmy w pewnym stopniu beneficjentami hossy. Czasy się zmieniły, więc musimy zmienić model prowadzenia biznesu — przekonuje Maciej Wandzel.

Remedium ma być za-trudnienie nowych zarządza- jących Progressem i Za- chodnim.

— W firmie zarządzającej już wkrótce znajdą się nazwiska z pierwszej ligi. Aby tak się stało, musi powstać model zarządzania i motywacji podobny do biznesu private equity — mówi Maciej Wandzel.

I to też jeden z powodów zmian w grupie Supernova. Ma się zmienić w minikorporację. Dlatego przyszła firma zarządzająca NFI ma już nowe biura.

— Obecnie jesteśmy właściwie firmą rodzinną. Wszystkie nasze interesy prowadzone są z jednego miejsca. Aby przyciągnąć poważnych menedżerów, musimy to zmienić i wprowadzić przejrzystą strukturę. Nie możemy im postawić biurek między Wandzlem a Zientarą. To niepoważne — uważa Maciej Wandzel.

To on zajmie się nadzorowaniem giełdowej części inwestycji znanego duetu.

— Ja bardziej się tym interesuję i bardziej mi się chce. Maciek woli inny typ inwestycji, z dala od fleszów i regulacji — wyjaśnia Maciej Wandzel.

Biznes pozagiełdowy

Dlatego równolegle powstanie spółka (pod roboczą nazwą Supernova Fund) całkowicie prywatna, którą będzie zarządzał Maciej Zientara. Nie będzie w ogóle biznesowo powiązana z pozostałymi spółkami należącymi do Zientary i Wandzla. Będzie miała osobne biuro.

W Supernova Fund udział będą mieli obaj, choć większość Zientara, ale nie jest wykluczone, że skład właścicielski będzie szerszy.

— Trafią tam inwestycje wyższego ryzyka, które nie mogłyby znaleźć się w spół- ce publicznej. Takie, które nam się podobają, a o których nie musimy informować rynku — mówi Maciej Zientara.

I podaje przykład inwestycji w firmę zajmującą się budową jachtów, co jest jego osobistym konikiem.

— Wandzel w jachty nie wierzy — dodaje żartem.

Czy podział akcji posiadanych firm oraz kompetencji i obowiązków oznacza, że słynny giełdowy duet się rozstaje?

— Nie dzielimy się majątkiem. To może wyglądać na podział, jednak obaj pozostajemy udziałowcami NFI. Zmieniamy styl pracy. Odpowiedzialność za zarządzanie przejmuje Maciej Wandzel, wsparty przez nowy team — mówią zgodnie.

Inwestorzy przekonują, że ich decyzja w żadnej mierze nie jest spowodowana osobistym konfliktem, lecz jedynie odmiennym stylem życia i filozofii inwestowania. Mówią, że dla osób, które nie znają ich specyficznych, „braterskich” relacji, znajomość może uchodzić za trudną. Maciej Zientara przyznał to kilkakrotnie. Jak przekonuje, „z przymrużeniem oka”.

— Moje wypowiedzi wyrwane z kontekstu mogły tak zabrzmieć — dodaje Maciej Zientara.

Zwłaszcza w kontekście ostatnich komunikatów Progressu.

Grzegorz Nawacki

Katarzyna Latek

Imperium Maciejów czeka przebudowa

1

Skomplikowana operacja zmiany wŁaŚciciela

2

Spółka do zarządzania

Powołana zostanie spółka, która będzie zarządzała NFI Progress i NFI Zachodni. Odpowiadał z nią będzie Maciej Wandzel, a w akcjonariacie oprócz Wandzla i Zientary będą zarządzający i pracownicy spółki.

3

Spółka do inwestowania

Powstanie kolejna spółka Supernova Fund (nazwa robocza), która będzie inwestowała w podmioty niepubliczne. Zarządzał nią będzie Maciej Zientara. Kapitał będzie pochodził z prywatnych pieniędzy Wandzla i Zientary oraz być może innych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu