Czytasz dzięki

Magazyn zamieniony na data center

opublikowano: 25-06-2020, 22:00

Savills Investment Management wynajął powierzchnie biurowo-magazynowe międzynarodowemu operatorowi centrów danych.

Savills IM, firma zarządzająca m.in. nieruchomościami i funduszami w formie mandatów inwestycyjnych, wynajęła na 15 lat 21 tys. m kw. powierzchni magazynowej i biurowej w warszawskim Gate One Business Park. Kompleks położony jest zaledwie 5 km od lotniska Okęcie.

— Umowa jest pierwszym tak długim najmem w lokalizacji miejskiej na warszawskim rynku magazynowym. Jest to również jedna z pierwszych tak znaczących umów najmu zawartych w Polsce z firmą świadczącą usługi data center — mówi Julia Racewicz, senior asset manager z Savills IM.

Savills IM nie ujawnia nazwy najemcy i innych szczegółów transakcji. Zainteresowanie obiektami przeznaczonymi na data center zaczęło się w Polsce w związku z deklaracjami olbrzymich inwestycji naszym kraju przez globalnych dostawców technologii chmurowych — Google’a i Microsoftu. Skala najmu może świadczyć, że za transakcją stoi jeden z tych podmiotów. W wynajmowanym obiekcie, będącym częścią kompleksu, w którym są też inni najemcy, może powstać centrum danych.

Savills IM w 2019 r. przeprowadził tam gruntowny remont, dostosowując go do nowoczesnych standardów rynkowych. Julia Racewicz podkreśla, że opłaciło się — rozwiązania zaowocowały pełnym wynajęciem obiektu i rekordową transakcją. Budynki, w których mogą działać centra danych, mają bardzo wysokie wymagania techniczne związane z bezpieczeństwem dostępu i infrastrukturą. Dlatego nie każdy obiekt da się zaadaptować na serwerownię. Wymagają dostępu do światłowodów, dostaw energii elektrycznej z wielu źródeł i instalacji potężnych agregatów chłodzących powietrze, gdyż serwery wytwarzają dużo ciepła szkodliwego dla ich pracy.

— Nasz klient poszukiwał powierzchni bardzo specyficznej oraz dostosowanej do potrzeb centrum kolokacji danych, którą znalazł w kompleksie Gate One Business Park. Bardzo ważnymi elementami były elastyczność wynajmującego oraz zrozumienie potrzeb najemcy — mówi Kamilla Joszczuk z działu wynajmu powierzchni przemysłowo-logistycznych CBRE, która doradzała najemcy.

Savills IM zarządza obecnie w Polsce aktywami w trzech sektorach rynku nieruchomości komercyjnych: biurowym, powierzchni logistycznych i handlowym. Ich łączna wartość wynosi około 1,4 mld EUR.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane