Małym trzeba pomóc zadbać o bezpieczeństwo

opublikowano: 05-11-2015, 22:00

Do wielu wypadków przy pracy przyczyniają się sami pracownicy. Często nieświadomi zagrożeń.

W małych firmach jest najgorzej z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy. Trzeba to koniecznie zmienić — mówiono w czwartek podczas prezentacji najnowszego raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Problematyka bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) okazuje się ważna dla 37 proc. przedsiębiorców zatrudniających 5-9 pracowników (dla 12 proc. nieistotna). Wśród firm większych taką wagę do tych spraw przykłada więcej niż połowa pracodawców, a 75 proc. w zakładach liczących 250 i więcej osób — wynika z badania „Bezpieczeństwo w pracy 2015”, przeprowadzonego dla koalicji przez TNS Polska.

— Transfer dobrych praktyk do małych zakładów i ich edukację przyjmuję jako wyzwanie dla nas — skomentował wyniki Andrzej Smółko, przewodniczący koalicji. Badaniem objęto 500 pracodawców. Prawie połowa z nich (47 proc.) uważa, że na poprawę stanu BHP mają w dużym stopniu wpływ instytucje publiczne, rzadziej organizacje pracodawców (13 proc. odpowiedzi), a nawet związki zawodowe (11 proc.). Również ubiegłoroczne europejskie badanie ESENER-2 przeprowadzone w 36 krajach wykazało, że pod względem udziału pracowników w decydowaniu o sprawach BHP Polska wypadła gorzej od wielu innych państw.

— To może dziwić, bo bezpieczeństwo leży przede wszystkim w interesie pracowników — podkreśliła Joanna Skrzyńska z Zespołu Badań Społecznych TNS Polska.

Przytoczyła m.in. dane GUS, według których główną przyczyną wypadków przy pracy jest niewłaściwe zachowanie pracownika. Ten czynnik decyduje o prawie 60 proc. nieszczęśliwych zdarzeń. Wypadki spowodowane przez pracowników i niski stan przestrzegania zasad BHP u najmniejszychpracodawców nie wynikają jednak wyłącznie ze świadomego łamania prawa. W większości to skutek niezawinionych działań lub ich braku. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan, stwierdziła, że mali przedsiębiorcy nie mają takiego wsparcia specjalistów jak duże firmy.

— Muszą sami dbać o wiele spraw, o utrzymanie się na rynku. Nie mają specjalistów, którzy wskażą odpowiednie przepisy, zasygnalizują zmiany prawa, uświadomią o wielu powinnościach pracodawcy — tłumaczyła ekspertka Lewiatana.

W grupie respondentów zatrudniających do 9 osób najwięcejpadło odpowiedzi twierdzących (29 proc.) na pytanie, czy inwestycje w działania związane z BHP są w ich zakładach zdecydowanie wystarczające. W firmach liczących 50-249 pracowników tak uważa 15 proc., a w większych — 25 proc. We wszystkich przeważa pogląd, że są one raczej wystarczające.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane