Manchester United może stracić pozycje lidera

opublikowano: 14-01-2020, 09:45

Manchester United ryzykuje utratą pozycji najlepiej zarabiającego klubu piłkarskiego w Anglii. Wszystko przez to, że z powodu szeregu błędów menedżerskich i słabych wyników został wykluczony z najbardziej lukratywnych rozgrywek w Europie.

Drużyna tzw. Czerwonych Diabłów, po tym jak drugi raz w ciągu czterech sezonów nie zakwalifikowała się do Ligi Mistrzów UEFA szacuje, że roczne przychody spadną nawet o 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym samym klub może w tym roku zostać prześcignięty przez konkurentów, Manchester City oraz Liverpool. Oznaczałoby to wypadnięcie popularnego ”ManU” z czołówki brytyjskiego sportu po raz pierwszy od 23 lat, odkąd firma doradcza  Deloitte zaczęła opracowywanie raportu „Money League”  na temat dochodów z piłki nożnej.

Manchester United
fot. Action Images via Reuters/Jason Cairnduff/Forum

Eksperci podkreślają, że lokalni rywale połączyli dobre wyniki na boisku z inwestycjami w stadiony i infrastrukturę komercyjną w celu zapewnienia trwałego wzrostu przychodów. 

Tymczasem jeden z najbardziej znanych klubów piłkarskich w Anglii, Manchester United wydaje się zbaczać z kursu, mimo że łączne przychody 20 najlepszych drużyn europejskich wzrosły o 11 proc. w sezonie 2018-2109. Stawce – zgodnie z zestawieniem Deloitte – przewodzi hiszpańska FC Barcelona (pierwszy raz na topie) z rekordowymi przychodami rzędu 841 mln EUR, która zdetronizowała w rankingu innego hiszpańskiego giganta, Real Madryt. .

Zdaniem specjalistów, jednym z największych problemów ManU jest pozyskanie odpowiedniego trenera, który byłby w stanie powtórzyć sukcesy jakie klub notował w czasie 26-letniego okresu kierowania przez trenera sir Alexa Fergussona. Odkąd odszedł on ze stanowiska w 2013 r. Czerwone Diabły jedynie raz zdobyły znaczący sukces, którym była wygrana w Lidze Europy, jednak nieporównywalnie mniejszy niż choćby udział w rozgrywkach grupowych Ligii Mistrzów, nie mówiąc już o awansie do kolejnej fazy tych lukratywnych rozgrywek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane