Marsjanie w Starachowicach

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Najbliżej w kosmos jest ze Świętokrzyskiego. Będzie konkurs łazików, ściągnie studentów i profesjonalnych zespołów ze świata.

European Rover Challenge 2018, czwarta edycja europejskiego robotyczno-kosmicznego konkursu, odbędzie się w Starachowicach. Tradycyjnie zaproszenie dostali studenci z całego świata, ale w tym roku odbędzie się też konkurencja dla profesjonalnych zespołów. Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca wydarzenia, wyjaśnia, że podniesie to poziom konkursu i pozwoli zawodnikom na nawiązanie kontaktów biznesowych.

— Pierwszy uniwersytecki konkurs na łaziki marsjańskie odbył się w 2007 r. w USA. W 2009 r. wziął w nim udział pierwszy polski zespół, w 2010 r. Polacy byli na podium, a w latach 2011 i 2012 zajęli pierwsze miejsce. W Europie uczelnie techniczne nie miały szansy zaprezentowania swoich możliwości, stąd pomysł na organizację podobnego wydarzenia w Polsce — mówi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, która obok m.in. Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest jednym z organizatorów wydarzenia. Pierwsze edycje odbyły się w pobliżu Kielc, ubiegłoroczna w Jasionce na Podkarpaciu, teraz impreza wraca do Świętokrzyskiego.

— Już podczas pierwszej edycji były 23 tys. odwiedzających z całej Polski i uczelnie techniczne z całego świata — od Nepalu przez Boliwię i Australię po Kanadę. Chcemy pokazać, że Polska i województwo świętokrzyskie to dobre miejsce do pracy i prowadzenia badań. Podczas wydarzenia zaprezentują się też firmy założone przez zwycięzców poprzednich edycji. Jeszcze cztery lata temu to byli studenci, dziś pracują np. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej — mówi Marcin Perz. ERC odbędzie się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, od 14 do 16 września 2018 r. © Ⓟ

120 Tyle zespołów wystartowało w trzech edycjach European Rover Challenge, a finaliści konkursów pochodzą z 15 krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Marsjanie w Starachowicach