Czytasz dzięki

Marszałek ma 50 mln zł dla Lotniska Modlin

opublikowano: 19-03-2019, 22:00

Sejmik Mazowsza zgodził się na dokapitalizowanie portu. Po teście prywatnego inwestora pieniądze trafią do spółki.

Radni sejmiku województwa mazowieckiego zgodzili się na zabezpieczenie 50 mln zł na podniesienie kapitału w spółce zarządzającej portem. Teraz konieczny jest test prywatnego inwestora, który wykaże, że ta inwestycja będzie dla samorządu opłacalna.

— Test potrwa około miesiąca. Wszystkie dokumenty są dostępne od ręki, bo trwa due diligence spółki. Test na pewno się powiedzie, bo przecież bank chciał nam udzielić pożyczki na tę kwotę — mówi Marcin Danił, wiceprezes lotniska.

Po przeprowadzeniu testu konieczne będzie zwołanie walnego spółki, które ponownie musi zatwierdzić podniesienie kapitału. Wstępną zgodę walne wydało w ubiegłym tygodniu. Zarząd Lotniska Modlin chce zbudować tymczasowy terminal, który podwoi przepustowość do 6 mln pasażerów rocznie. Inwestycję chciał początkowo rozpocząć w 2017 r., jednak udziałowcy: Województwo Mazowieckie, PPL, Agencja Mienia Wojskowego i Nowy Dwór Mazowiecki nie mogli dojść do porozumienia. Przeciwni emisji obligacji i pożyczce z banku byli państwowi udziałowcy: PPL i AMW. Port się dusił, a zysk, który w latach 2017- -18 wyniósł 10 mln zł, w tym roku może spaść do 5 mln zł. Zarząd ostrzegał, że może mieć kłopoty z płynnością.

Po podniesieniu kapitału o 50 mln zł marszałek zwiększy udziały do 42,3 proc. Udziały państwowych PPL i AMW spadną, odpowiednio, do 25,2 i 28,5 proc.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane