mBank obstawia obniżkę stóp przez RPP

opublikowano: 04-01-2021, 08:29

Ekonomiści mBanku spodziewają się, że na najbliższym posiedzeniu RPP obniży stopę referencyjną do zera.

O takiej możliwości kilka dni temu mówił Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP. Zawtórowało mu kilki jego kolegów z gremium, dlatego eksperci mBanku uważają, że już na styczniowym posiedzeniu podstawowa stopa spadnie z 0,1 do 0 proc.

"Obstawiamy, że znajdzie się większość do obniżki stóp do 0 proc. i to już na styczniowym posiedzeniu, bo na co w tej sytuacji czekać, jeśli de facto obniżka została zapowiedziana?“ - napisali w komentarzu.

Jak dodają, można rozważać też alternatywny wariant, że nagła retoryka pro-obniżkowa na poprawiających się perspektywach gospodarki to próba werbalnej interwencji na złotym.

“Sęk jednak w tym, że zamknięcie raz wypuszczonego dżina obniżek na powrót w butelce (a więc brak dostarczenia obniżki stóp) znów może tylko wzmocnić presję aprecjacyjną, a RPP do tej pory nie rozstała się z fragmentem dotyczącej słabej reakcji złotego na spowolnienie w gospodarce i nie rozstanie się z nim dopóki wzrost nie będzie znów solidny, a to scenariusz na druga połowę 2021 roku. Uważamy, że do czasu posiedzenia RPP złoty znów się umocni, co zachęci do działania w postaci małej obniżki” - dodano.

mBank skorygował przy okazji prognozę inflacji CPI w 2021 r. - nowa to 2,5 proc. wobec dotychczasowych 3 proc.

“Kontynuacja serii niskich cen żywności sprawia, że pomimo wzrostu cen paliw (>+2 proc. m/m) inflacja spada do celu na koniec roku. Otwarcie sklepów i wyprzedaże sugerują, że inflacja bazowa też spadnie do 4,1 proc.” - uważają ekonomiści.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane