Czytasz dzięki

Meblarze stracą w tym roku 17 mld zł

opublikowano: 27-03-2020, 15:27

Branża już dziś zapowiada zwolnienia nawet 40 tys. osób. Jej obroty w optymistycznym wariancie spadną w 2020 r. o 35 proc. – szacują eksperci.

Z badania, jakie w tym tygodniu przeprowadziły wspólnie B+R Studio i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wyłania się dramatyczny obraz branży. Radykalny spadek popytu na meble zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich może skutkować tym, że obroty rodzimych producentów będą w tym roku o ponad jedną trzecią, czyli o 17 mld zł mniejsze, niż były rok wcześniej. Już teraz branża zapowiada redukcję nawet 40 tys. etatów.

W najtrudniejszej sytuacji są producenci mebli mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym, a w relatywnie najlepszej mikro-firmy, które montują meble na wymiar. Stolarze jeszcze montują umeblowanie kuchni, choć część klientów z obawy przed zarażeniem już nie wpuszcza monterów do domów.

W segmencie B2B, który obecnie jeszcze funkcjonuje, eksperci spodziewają się problemów w ciągu czterech najbliższych tygodni. Można się obawiać, że zlecenia będą wycofywane.

O ile w styczniu i w lutym obroty polskiej branży były jeszcze nieznacznie (o1-4 proc.), wyższe niż rok wcześniej, to w marcu można się już spodziewać ich niewielkiego, kilkuprocentowego spadku poniżej poziomu z marca 2019 r. Ale kolejny miesiąc będzie już radykalnie gorszy (zaledwie około 40 proc. obrotów z kwietnia 2019 r.), a apogeum przyjdzie najpewniej w maju. Wtedy obroty meblarzy będą równe zaledwie jednej czwartej tych sprzed roku.

W kolejnych miesiącach eksperci oczekują stopniowej poprawy sytuacji, jednak nawet pod koniec tego roku obroty branży meblowej nie będą wyższe niż 80 proc. tych z jesieni zeszłego roku.

W kocowym efekcie łączna wartość produkcji sprzedanej sektora w tym roku wyniesie zaledwie 33 mld zł, wobec 50,5 mld zł w 2019 r. – podsumowuje Tomasz Wiktorski z B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane