Merkel: ochrona klimatu nie kosztem miejsc pracy w Niemczech

PAP
opublikowano: 12-12-2009, 14:42

Globalna walka z ociepleniem klimatu nie może odbywać się kosztem miejsc pracy w Niemczech - oświadczyła niemiecka kanclerz Angela Merkel w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag", która ma ukazać się w niedzielę.

"Nie dopuścimy do tego, by Niemcy i inne uprzemysłowione kraje Europy poszły daleko naprzód w dziedzinie ochrony klimatu, a inne państwa nie zrobiły nic i potem odbierały nam miejsca pracy argumentując, że ponoszą mniejsze koszty walki z ociepleniem klimatu. Ze mną to nie przejdzie i dlatego potrzebujemy globalnego porozumienia (klimatycznego)" - powiedziała Merkel.

W jej ocenie międzynarodowa konferencja klimatyczna w Kopenhadze, która zakończy się w nadchodzącym tygodniu, powinna doprowadzić do zobowiązań dotyczących ograniczenia wzrostu średniej temperatury na Ziemi.

"To decydujące kryterium. Jestem optymistką, że możemy osiągnąć takie porozumienie. W tej sprawie rozmawiałam telefonicznie w zeszłym tygodniu z premierami Chin i Indii, których potrzebujemy do takiego porozumienia" - powiedziała niemiecka kanclerz.

Oczekuje ona, że w Kopenhadze uzgodnione zostaną tylko "centralne polityczne cele" walki z globalnym ociepleniem. "Szczegółową umowę prawnomiędzynarodową należy sporządzić w kolejnym roku" - dodała.

Merkel zasugerowała, że porozumienie w Kopenhadze byłoby może łatwiejsze, gdyby przedłużono pierwszy etap redukcji emisji CO2 do roku 2025 bądź 2030. Obecne propozycje mówią o roku 2020.

Na zakończonym w piątek szczycie UE w Brukseli państwa członkowskie potwierdziły gotowość do podjęcia w Kopenhadze zobowiązania, że Unia ograniczy emisje CO2 o 30 proc. do roku 2020 r. - zamiast uzgodnionych wcześniej 20 proc.

UE podtrzymała jednak warunek, że na podobny wysiłek muszą się zdobyć inne kraje rozwinięte. Największe oczekiwania ma pod adresem USA, które zapowiadają redukcje zaledwie o ok. 4 proc. do roku 2020 w porównaniu z rokiem 1990.

Anna Widzyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane