MF szuka specjalisty od podatków

Paweł Szałamacha potrzebuje eksperta, który weźmie na siebie ciężar uszczelnienia systemu podatkowego. Misja spocznie prawdopodobnie na barkach Pawła Gruzy

Walka z wyłudzeniami, reforma administracji podatkowej i poprawa ściągalności podatków to priorytety ekipy z ul. Świętokrzyskiej. Dzisiaj w kierownictwie Ministerstwa Finansów (MF) nie ma jednak osoby, która specjalizowałaby się w podatkach i zatrzymała strumień przeciekających fiskusowi przez palce miliardów.

— Od kilku tygodniu minister Szałamacha prowadzi rozmowy z Pawłem Gruzą, który może zostać wiceministrem nadzorującym departamenty podatkowe — twierdzi osoba z resortu finansów, chcąca zachować anonimowość. Główny zainteresowany odmówił komentarza, ale — jak zapewnia resort finansów — rozmowy są już na finiszu, chociaż ich wynik nie jest jeszcze przesądzony.

— Paweł Gruza, podobnie jak minister, duże nadzieje na poprawę sytuacji w podatkach wiąże z działaniami analityczno-informatycznymi. Już teraz w ramach działalności w Fundacji Republikańskiej doradza nam przy wielu projektach, np. przygotowaniu strategii na rzecz poprawy ściągalności podatków — mówi nasze źródło w MF.

Podatkowy ekspert

Obecnie podatkami zajmuje się inny wiceminister — Konrad Raczkowski, jednak jego specjalizacja to przede wszystkim zarządzanie gospodarcze, finanse publiczne i gospodarka nieformalna. Paweł Gruza ma znacznie bogatsze CV podatkowe. Pierwsze szlify zdobywał w firmach konsultingowych Arthur Andersem i Ernst & Young. Specjalizuje się w optymalizacji podatkowej transakcji krajowych i transgranicznych oraz podatkach VAT, dochodowych i akcyzie. Od 2007 r. jest udziałowcem i członkiem zarządu firmy konsultingowej MRR. Doradza głównie w sektorze energetycznym, finansowym i nieruchomości. Zajmuje się obsługą inwestycji zagranicznych nad Wisłą od strony prawnej i podatkowej.

— Formalnie nie jest doradcą podatkowym, ale zdecydowanie jest specjalistą z zakresu VAT. Jego zaletą jest to, że zna problemy podatkowe od drugiej strony, tj. z perspektywy biznesu — mówi doradca podatkowy, chcący zachować anonimowość. Paweł Gruza karierę zaczynał m.in. w Instytucie Studiów Podatkowych (ISP) prof. Witolda Modzelewskiego. Ich poglądy jednak się rozjechały, a objęcie przez Pawła Gruzę fotela wiceministra finansów mocno osłabiłoby wpływ ISP na kształt projektów ustaw powstających w resorcie finansów.

Gospodarczy doradca

Paweł Gruza nie jest też anonimowy w szeregach Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Doradzał partii przed wyborami jako ekspert gospodarczy. W programie wyborczym prezentowanym na lipcowej konwencji w Katowicach był jego referat, w którym przekonywał, że system podatkowy trzeba naprawić. W jaki sposób? Między innymi tworząc Centralną Instrukcję Podatkową, która prezentowałaby spójną politykę interpretowania przepisów podatkowych MF w podziale na poszczególne branże gospodarki i z uwzględnieniem ich specyfiki.

Szersze kompetencje miałby dostać również Rzecznik Praw Obywatelskich, który mógłby kontrolować uchwalanie przepisów i pilnować, żeby były przejrzyste i wprowadzane z odpowiednim wyprzedzeniem. Co roku miałby też oceniać funkcjonowanie systemu podatkowego.

Paweł Gruza uważa też, że konieczne są zmiany w procesie legislacyjnym w zakresie podatków. Obecnie jest nieprzejrzysty i podatny na lobbing.Kluczem do sprawnej administracji podatkowej są kompetentne kadry, dlatego powinna powstać Szkoła Skarbowości. Zdaniem kandydata na wiceministra, fiskus powinien też nieco odpuścić podatnikom. Jak? Wprowadzając np. racjonalne zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych oraz ich interpretację na korzyść podatnika. Urzędnicy mieliby też szanować czas księgowych w firmach i nie żądać od nich informacji czy dokumentów, które są już fiskusowi znane. Zmianie miałyby ulec również postępowania karno-skarbowe. W opinii Pawła Gruzy dzisiaj są często sztucznie wszczynane, żeby przedłużać nieudolnie prowadzone postępowania podatkowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane