MFW: do paliw kopalnych dopłaca się 600 mln USD na godzinę

MEJ
opublikowano: 20-05-2015, 07:00

W najnowszym raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyliczono globalny koszt dopłat do paliw kopalnych. Wyniesie on 5,3 bln USD w 2015 roku czyli 600 mln USD na godzinę.

Światowe subsydia energetyczne
MFW

W raporcie "How Large Are Global Energy Subsidies" Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyliczył koszty wszystkich dopłat do paliw kopalnych, z których skorzysta przemysł wydobywczy w 2015 roku. Według MFW wyniosą one w obecnym roku 5,3 bln USD czyli 600 mln USD na godzinę.

Według wyliczeń autorów raportu w ciągu czterech ostatnich lat - od 2011 do 2015 roku spadną subsydia przed opodatkowaniem, i to w dużym stopniu, bo o 28 proc., do poziomu 333 mld USD, czyli 0,4 PKB całego świata. W tym przypadku jednak skorzystały rządy państw, bo spadek ten jest spowodowany światowym spadkiem cen energii i tym, ze zmiany te nie znalazły pełnego odzwierciedlenia w zmianach cen energii dla konsumentów. Co oznacza iż ceny mogłyby spaść mocniej jednak państwa zredukowały część subsydiów, przenosząc je, poprzez wyższe ceny, na ostatecznych konsumentów energii na rynku masowym. Co ciekawe zresztą, spadek ten dotyczył tylko cen energii uzyskiwanej z ropy naftowej, gazu oraz energii elektrycznej z hydroelektrowni. Zmiany subsydiowania przed opodatkowaniem energii pozyskiwanej z węgla kamiennego autorzy raportu nazwali "pomijalnymi".

Szokujący za to wzrost subsydiów po opodatkowaniu, czyli całkowitych otrzymywanych netto przez sektor wydobywczy we wszystkich formach. Wzrósł on bowiem w latach 2011-2015 o 1 bln USD, z poziomu  4,3 bln USD w 2011 roku do 5,3 bln USD. Według raportu "How Large Are Global Energy Subsidies" oznacza to, że wysokość dopłat przekracza sumę wszystkich środków wydawanych na ochronę zdrowia przez wszystkie rządy na świecie i wynoszą one 6,5 proc. globalnego PKB. Samo wstrzymanie subsydiowania energii dla przemysłu paliw kopalnych, spowodowałoby ograniczenie emisji CO2 o 20 proc. O połowę, czyli do 1,6 mln rocznie, spadłaby też liczba przedwczesnych zgonów na świecie spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.

Co ciekawe, zlikwidowanie subsydiów do paliw kopalnych pozwoliłoby na szybkie zakończenie z kolei subsydiowania energetyki odnawialnej, konkurencyjnej wtedy wobec energetyki klasycznej. Dopłaty do energii z OZE, zdaniem MFW pochłaniają 120 mld USD rocznie

Jak stwierdza raport MFW, na subsydiowanie paliw kopalnych największe sumy wydają Chiny (2,3 bln USD), USA (700 mld USD), Rosja (335 mld USD), Indie (277 mld USD), Japonia (157 mld USD). Cała Unia Europejska wydaje na ten cel stosunkowo niewiele, bo 33 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane