Microsoft, Dell i Apple: po co im tyle gotówki

Jacek Iskra
30-03-2012, 00:00

GIEŁDA

Wiele amerykańskich spółek technologicznych, które postawiły na szybki rozwój na rynkach zagranicznych, zebrało znaczące nadwyżki gotówkowe, często wbrew interesom swoich akcjonariuszy. Mimo że ci od dawna nawołują do maksymalizacji zwrotu z inwestycji, spółki nie chcą i nie są w stanie wypłacać wysokiej dywidendy bez jednoczesnego spadku kapitalizacji.

W USA zyski wypracowane za granicą podlegają znacznie niższej stopie podatkowej niż tamtejszy 35-procentowy CIT. Jeżeli zyski wrócą do USA, spółki płacą podatek — różnicę pomiędzy stawką na rynku amerykańskim a na rynku lokalnym. Taka operacja może być kosztowna. Wiele spółek jest krytykowanych za brak podwyżek dywidendy. Jednak mało kto wie, że mogą one zwiększyć dywidendę jedynie w drodze przeznaczonej na ten cel emisji długu lub przez niszczenie wartości akcjonariuszy. Microsoft od 2008 do 2011 r. zwiększył zadłużenie z zera do 12 mld USD. Podobnie postąpił Dell, którego akcjonariusze domagają się wdrożenia programu dywidendowego. Dell na razie jedynie skupuje akcje własne.

Trzy z dużych spółek technologicznych z USA zgromadziły w gotówce ponad 20 proc. swojej wartości rynkowej. Dell na kontach trzyma ponad 50 proc. kapitalizacji. Z kolei jeżeli przyjrzymy się zyskom operacyjnym generowanym na rynkach zagranicznych, możemy oszacować, ile gotówki pochodzi z innych, korzystniejszych reżimów podatkowych. Dell znaczną część zysku i gotówki generuje poza USA.

Microsoft i Apple przeznaczają około 80 proc. nadwyżki gotówki generowanej w USA na dywidendę. Microsoft jednocześnie znacznie agresywniej prowadzi buy back. Aby go kontynuować, będzie musiał przeprowadzić kolejne emisje obligacji — jeżeli nie, w ciągu dwóch lat skończy mu się krajowa gotówka. Właśnie dlatego spółki nie chcą zwiększać dywidendy i często wybierają buy back. Skup akcji własnych można zawsze łatwo przerwać.

Matt Bolduc, Saxo Bank

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Microsoft, Dell i Apple: po co im tyle gotówki