Microsoft rusza z outsourcingiem

Kamil Kosiński
07-04-2010, 00:00

Koncern Billa Gatesa zaoferuje polskim firmom usługi outsourcingowe. Już od najbliższego poniedziałku.

Koncern Billa Gatesa zaoferuje polskim firmom usługi outsourcingowe. Już od najbliższego poniedziałku.

Rok po rozpoczęciu świadczenia tych usług w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej pakiet Microsoftu o nazwie Business Productivity Online Standard Suite (BPOS) trafi do Polski. Od 12 kwietnia 2010 r. będzie można korzystać z systemu poczty i kalendarza Exchange, systemu do współdzielenia plików SharePoint, komunikatora Office Communications i systemu telekonferencyjnego Live Meeting jako gotowej usługi dostarczanej przez koncern przez internet. W polskim BPOS nie będzie jednak na razie wszystkich opcji dostępnych za oceanem. Zabraknie np. aplikacji CRM.

— Dodanie kolejnych usług do polskiej wersji planujemy na czwarty kwartał 2010 r. Oczekujemy, że polska wersja zrówna się wtedy funkcjonalnością z systemem amerykańskim — zapowiada Radosław Ochotny, odpowiedzialny za rozwój platformy BPOS w polskim oddziale Microsoftu.

Aby korzystać z nowych usług Microsoftu, trzeba będzie podpisać roczną umowę. Rozliczenia będą się odbywały co miesiąc. Cena za jednego użytkownika korzystającego ze wszystkich programów wyniesie 8,52 EUR.

— Zdajemy sobie sprawę z tego, że ryzyko kursowe może być dla klientów pewnym kłopotem i staramy się uzyskać w centrali zgodę na rozliczenia w złotych. Jednak decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła — przyznaje Radosław Ochotny.

Oferta będzie dostępna nawet dla firm jednoosobowych. Ale tylko te, które mają ponad 5 tys. komputerów, będą mogły negocjować ceny. Każde przedsiębiorstwo, bez względu na wielkość, będzie mogło dzierżawić pojedyncze produkty z pakietu BPOS. Ich ceny wahają się w przedziale 1,70-4,47 EUR za użytkownika, co promuje wykupienie dostępu do całego pakietu, a nie do pojedynczych aplikacji.

— Może się okazać, że komuś będzie jednak wygodniej kupować pojedyncze usługi. Bo z poczty elektronicznej w zasadzie korzystają wszyscy, ale z innych typów udostępnianego oprogramowania już niekoniecznie — tłumaczy Radosław Ochotny.

Za 6 EUR za użytkownika będzie też można dokupić usługę archiwizacji, która nie wchodzi w skład BPOS.

Oprogramowanie oferowane przez Microsoft w ramach BPOS jest już skonfigurowane i gotowe do użycia zaraz po podpisaniu umowy. Firmy, które mają bardziej wyrafinowane potrzeby, mogą jednak skorzystać z usług 40 partnerów wdrożeniowych Microsoftu. Dostosują oni np. pakiet SharePoint do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa. Partnerowi Microsoftu trzeba za to zapłacić, ale koncern nie pobierze dodatkowej opłaty za hostowanie tak zmodyfikowanej wersji w ramach platformy BPOS.

Kamil Kosiński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Microsoft rusza z outsourcingiem