Miedź najdroższa od 9 lat

opublikowano: 19-02-2021, 15:39

Notowania miedzi zmierzają do zakończenie wzrostem trzeciego tygodnia z rzędu, informuje Reuters.

Miedź drożeje, bo podaż metali jest ograniczona, a rośnie popyt napędzany przekonaniem o zbliżającym się ożywieniu gospodarczym.

Kurs miedzi z benchmarkowych kontraktów na London Metal Exchange (LME) rósł w piątek nawet do 8848 USD za tonę, najwyższej wartości od września 2011 roku. Obecnie idzie w górę o 2,5 proc. do 8763 USD.

- Powrót chińskiego rynku po świętach Księżycowego Nowego Roku ożywił popyt na metale bazowe - powiedział Gianclaudio Torlizzi, partner w firmie konsultingowej T-Commodity z Mediolanu. – W bardzo krótkiej perspektywie miedź może drożeć, ale jesteśmy w ostatniej fazie rajdu i może pojawić się gra na spadek kursu w pobliżu 9000 USD – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Tzw. długie pozycje spekulacyjne na miedź na LME stanowiły 45 proc. wszystkich w środę na zamknięciu. Wcześniej w tym roku najwięcej było 46 proc., zwrócił uwagę broker Marex Spectron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane