Mieszany finisz w Europie

WST
31-03-2010, 18:42

Ostatnia sesja kwartału na  zachodnioeuropejskich parkietach miały nerwowy przebieg, choć nie obfitowała w  specjalne emocje. Indeksy po obiecującym początku, około godzin południowych osiągnęły dzienne maksima, a potem szybko zaczęły oddawać zdobycze. Część z nich znalazła się nawet po kreską. Wtedy znów doszło do zmiany tendencji i podjęte zostały próby odrabiania strat. Spełzły na niczym, bo dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się bardzo słabe. Dopiero lepsze od oczekiwań dane o  zamówieniach dały wyraźniejszy sygnał do odreagowania.

W efekcie, na zamknięciu sesji dodatnie zmiany odnotowały FTSE i DAX. Ta sztuka nie udała się natomiast paryskiemu CAC40.

Podobnie jak w dwóch poprzednich dniach, w centrum uwagi ponownie znalazły się irlandzkie banki. Z tym że sytuacja diametralnie się zmieniała i kursy ich akcji odzyskiwały pole po bardzo ostrek korekcie. Gwiazdą dnia zostały papiery Bank of Ireland, drożejące o ponad 26 proc. oraz Allied Irish Bank. Wycena właściciela polskiego BZWBK zwyżkowała momentami o ponad 10 proc. Było to zasługą przycichnięcia obaw o nacjonalizację instytucji, które zmuszone są pozyskać grubo ponad 20 mld świeżego kapitału.

Udaną sesję zaliczyli też posiadacze walorów British Sky Broadcasting, operatora największej na Wyspach płatnej telewizji. Pomogła decyzja regulatora rynku (Ofcom), który pozwolił na wynajmowanie kanałów BSkyB konkurentom spółki. Chodzi przede wszystkim o kanały sportowe.

Wzięciem cieszyły się akcje Unilever, jednego z największych graczy w sektorze spożywczym i środków czystości. Aprecjację notowań wsparło podwyższenie przez BofA ML rekomendacji z „neutralnie” do „kupuj” sugerując niedoszacowanie akcji. Również w przypadku walorów Schneider Electric, za wzrostem kursu stali analitycy. Tym razem z JPMorgan Chase, którzy podnieśli zalecenie z „neutralnie” do „przeważaj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Mieszany finisz w Europie