Mieszkania najdroższe od dekady

opublikowano: 30-08-2018, 22:00

Tańsze mieszkania — jeszcze nie teraz. Według indeksu cen transakcyjnych Home Brokera i Open Finance, tak drogo nie było od października 2008 r.

W Krakowie i Poznaniu nie lubią szastać pieniędzmi. W tych dwóch miastach — jako jedynych spośród dużych polskich metropolii — w ciągu ostatniego roku ceny nowych mieszkań niemal nie drgnęły. W pozostałych jest drożej, a czasem znacznie drożej. W Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu mieszkania podrożały w tempie dwucyfrowym, a w Warszawie są średnio droższe o ponad 9 proc. Takie są wyniki najnowszej edycji Indeksu Cen Transakcyjnych, przygotowywanego przez Home Brokera i Open Finance na podstawie transakcji przeprowadzanych przez klientów tych firm.

W Warszawie średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania przekroczyła 8 tys. zł po raz pierwszy od lutego 2011 r. Sprzedaż jednak kuleje — zgodnie z danymi NBP w drugim kwartale w stolicy sprzedano 5,3 tys. mieszkań, czyli znacznie mniej niż w dwóch poprzednich kwartałach.

Home Broker podaje, że wyższe ceny mieszkań to przede wszystkim efekt rosnących kosztów budowy (tak kosztów pracy, jak i materiałów), a także wzrostu cen działek budowlanych.

W ciągu ostatniego roku deweloperzy oddali do użytkowania 101,1 tys. mieszkań (wzrost o 21,6 proc.) i rozpoczęli budowę 118,3 tys. (o 19,1 proc. więcej). Jak wskazywał na początku sierpnia na łamach „PB” Michał Kubicki, prezes Unimax Development, spadająca sprzedaż mieszkań w Warszawie może być sygnałem dla całego rynku, że będzie gorzej.

— Klienci powiedzieli „sprawdzam”, dając wyraźny sygnał, że wzrost cen o ponad 10 proc. rok do roku nie jest akceptowalny.Różnica w cenie gotowego mieszkania — średnio o około 1 tys. zł na 1 mkw. — spowodowała gwałtowne wyhamowanie sprzedaży, w konsekwencji czego obserwujemy i będziemy obserwować także w drugiej połowie roku znaczący spadek rozpoczynanych budów. Jeśli nie dojdzie w związku z tym do przeceny kosztów budowy i spadku cen działek, to będziemy mieli do czynienia z dłuższym trendem spadkowym — mówił Michał Kubicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu