Mikrofirmy pożyczają na bieżące potrzeby

opublikowano: 27-05-2015, 00:00

Przedsiębiorcy częściej wybierają pożyczki i kredyty o charakterze bieżącym niż inwestycyjne.

Łączna wartość kredytów i pożyczek zaciągniętych przez przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą na koniec kwietnia wyniosła 58,83 mld zł — podaje Tax Care na podstawie danych NBP. To prawie 80 mln zł mniej niż miesiąc wcześniej. Przy tym kolejny miesiąc z rzędu rosła w tej puli wartość pożyczek i kredytów o charakterze bieżącym.

W minionym miesiącu sięgnęła 30,95 mld zł, o ponad 210 mln zł więcej niż w marcu. Natomiast od początku roku wartość takich pożyczek i kredytów zwiększyła się o blisko 2 mld zł. Mniej chętnie mikroprzedsiębiorcy pożyczali na inwestycje. W kwietniu wartość portfela kredytów inwestycyjnych dla najmniejszych firm wyniosła 14,5 mld zł, to jest o 65 mln zł więcej niż w marcu i o 111 mln zł więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Zdaniem Marka Siudaja z Tax Care, wynika to z niewielkich rozmiarów takich przedsiębiorców, którzy z tego powodu rzadko mają do czynienia z większymi inwestycjami.

Z drugiej strony ze względu na specyfikę swojej działalności chętniej sięgają po kredyt o charakterze bieżącym, a dopiero po nawiązaniu dobrych relacji z bankiem skłonne są sięgnąć po finansowanie na inwestycje. Ponadto najmniejsze firmy w kwietniu chętniej oszczędzały. Wartość ich depozytów w kwietniu wzrosła o 30 mln zł, do 29,8 mld zł. Od początku roku depozyty na kontach zmniejszyły się jednak o ok. 3,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu