Miller: rząd zrobi wszystko, aby wprowadzić 19 proc. PIT

03-09-2003, 10:56

- Rząd uczyni wszystko co możliwe, by wprowadzić 19 proc. stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą – powiedział premier Leszek Miller w środę podczas spotkania z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości. Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do Sejmu.

Premier powiedział w środę, że wprowadzenie 19 proc. stawki podatku dochodowego dla przedsiębiorców rozliczających się według PIT jest bliskie realizacji. Wymaga jednak akceptacji Sejmu, który musiałby przegłosować rządową autopoprawkę projektu ustawy o PIT.

W środę na posiedzeniu Komisji Trójstronnej organizacje przedsiębiorców oraz dwie organizacje związkowe porozumiały się w sprawie konieczności wprowadzenia 19-proc. PIT dla przedsiębiorców. Sprzeciw wobec tego pomysłu zgłosiła jedynie ‘Solidarność’, która twierdzi, że spowoduje ono iż pracownicy masowo będą przechodzić na samozatrudnianie, żeby skorzystać z niższego opodatkowania.

Rząd argumentował wcześniej, że wprowadzenie 19 proc. stawki wiąże się z koniecznością znalezienia w budżecie oszczędności w wysokości 2,2 mld zł. Sygnatariusze zawartego w środę porozumienia wskazują, że 1,2 mld zł oszczędności można uzyskać poprzez zachowanie bez zmian kwoty wolnej od podatku, którą rząd chciał podnieść. Kolejny 1 mld zł dochodu budżetu miał być wynikiem widocznego od jakiegoś czasu ożywienia gospodarczego.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Miller: rząd zrobi wszystko, aby wprowadzić 19 proc. PIT