MinFin i NBP chcą wejścia do strefy euro w 2005

YAWAL SPÓŁKA AKCYJNA
08-10-2002, 13:14

WARSZAWA (Reuters) - Ministerstwo Finansów oraz Narodowy Bank Polski (NBP) podały we wtorkowym komunikacie, że ich intencją jest prowadzenie takiej polityki makroekonomicznej, która zapewni spełnienie przez Polskę nominalnych kryteriów konwergencji Traktatu z Maastricht w 2005 roku.

Ponadto obie strony poinformowały, iż do podstawowych założeń proponowanej strategii należy między innymi uczestnictwo w Europejskim Mechanizmie Kursowym 2 (ERM-2) w ramach szerokiego pasma wahań plus-minus 15 procent.

"Wynegocjowanie centralnego kursu złotego w ramach ERM-2 na poziomie stwarzającym warunki do trwałego wzrostu gospodarczego i pozwalającego uniknąć napięć na rynku walutowym" - głosi komunikat.

Ponadto jak podano w nim, przy wyznaczaniu kursu centralnego związania złotego z euro zostanie uwzględniony kurs polskiej waluty w stosunku do euro na rynku walutowym w wybranym okresie referencyjnym.

Konferencja prasowa wiceprezesa NBP odbędzie się o godzinie 14.00.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: YAWAL SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / MinFin i NBP chcą wejścia do strefy euro w 2005