Minihossa już się skończyła

Marek Świętoń
opublikowano: 19-05-2003, 00:00

Środowy, 3-proc. wzrost indeksów przy ogromnych obrotach nie będzie miał żadnego znaczenia dla trendu na rynku akcji. To był jednorazowy wyskok. Rynek powróci do stagnacji — uważa Marek Świętoń, analityk ING Investment Managament.

W ubiegłym tygodniu na rynku akcji wreszcie zaczęło się coś dziać. W środę główne indeksy wzrosły o 3 proc., a obroty wyniosły prawie 600 mln zł. Na rynku pojawili się zagraniczni gracze, którzy kupowali akcje dużych i płynnych spółek.

— Sytuacja na rynku zmieniła się z dnia na dzień. Wcześniej najsilniejsze na rynku były akcje średniaków, a w środę w górę szły największe polskie spółki. Uważam, że teraz inwestorzy powrócą do akcji średnich spółek, a MIDWIG będzie rósł szybciej niż indeks WIG20 — prognozuje analityk ING IM.

Specjalista ING IM nadal poleca akcje solidnych średniaków. Jego zdaniem nadal bardzo słabo będą wyglądać notowania banków, które rozczarowały wynikami kwartalnymi. Na razie nie ma szans, by w najbliższych kwartałach instytucje finansowe zdołały poprawić swoje rezultaty. Po akcjach spółek z sektora IT też nie należy się spodziewać niczego dobrego. Ich wyniki też można uznać za dość słabe.

— Za to duży potencjał wzrostowy mają akcje takich spółek jak Kogeneracja czy Dębica. Do godnych uwagi zaliczyłbym również Farmacol. Akcje tego dystrybutora farmaceutyków są niedowartościowane, zarówno na tle rynku, jak i konkurencji. do tej pory gwiazdą tej branży była Polska Grupa Farmaceutyczna, która dość dobrze zarabiała, a jej akcje rosły. Uważam, że teraz Farmacol będzie odrabiał dystans do PGF — mówi Marek Świętoń.

Ostatnio do faworytów giełdowych inwestorów należeli eksporterzy. Jednak Marek Świętoń ostrzega, że sytuacja gospodarki niemieckiej — głównego odbiorcy polskich towarów — jest coraz gorsza. Można się więc spodziewać spadku popytu w Niemczech, co boleśnie odczują polskie firmy działające na tym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Świętoń

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minihossa już się skończyła