Minister chce pełnej fuzji, a Orlen?

opublikowano: 12-03-2018, 17:38
aktualizacja: 12-03-2018, 17:41

Minister energii zapowiada pełne połączenie Orlenu i Lotosu. To w poprzek dotychczasowych zapowiedzi pierwszej z firm, która ma być przejmującym.

O ewentualnym przejęciu Lotosu przez Orlen mówi się od drugiej połowy lutego. Orlen podpisał wówczas list intencyjny ze skarbem państwa, który kontroluje Lotos. Lista zakłada, że Orlen „nabędzie bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale Lotosu”. To oznacza, że Orlen chce odkupić m.in. akcje należące do skarbu państwa, który ma 53,19 proc. akcji Lotosu.

Krzysztof Tchórzewski
fot. Krystian Maj/FORUM

„W grę wchodzi pełna integracja PKN Orlen z Lotosem, idziemy w kierunku połączenia” - powiedział w poniedziałek Krzysztof Tchórzewski, minister energii, w kuluarach Welconomy Forum w Toruniu.

Dodał, że w pierwszym etapie może dojść do skupienia akcji Skarbu Państwa w Lotosie przez Orlen.

„Ale musimy dojść do pełnej integracji. W innym razie nie miałoby to sensu. To nie musi być wykupienie 100 proc. akcji przez Orlen. Może też nastąpić wymiana akcji od dotychczasowych akcjonariuszy Lotosu” - dodał Krzysztof Tchórzewski.

Słowa ministra są w sprzeczności z deklaracjami płynącymi dotychczas ze strony Orlenu. Na łamach portalu „Niezależna” Daniel Obajtek, prezes Orlenu, mówił tak: „Przede wszystkim jest to przejęcie kapitałowe, co oznacza de facto, że Lotos będzie funkcjonował jako odrębny podmiot w ramach jednej grupy, podobnie jak działają inne firmy Orlenu - w Czechach Unipetrol, na Litwie Orlen Lietuva”. Z kolei Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, mówił tak (dla #RZECZoBIZNESIE): „marka Lotos zostanie zachowana, a pozycja firmy na Pomorzu nie zostanie nadwerężona”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA, PAP

Polecane