Czytasz dzięki

Młody duch ekologicznych technologii

opublikowano: 25-10-2020, 22:00

Duże firmy i samorządy coraz chętniej szukają innowacji u mniejszych, bardziej zwinnych start-upów. Zaglądają też do szuflad naukowców

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

LASEROWAINNOWACJA:
LASEROWAINNOWACJA:
Spółka Scanway, współpracująca z PGE Energia Odnawialna (PGE EO),opracowała i wdrożyła system pozwalający na laserową kontrolę stanu turbinwiatrowych. Zestaw pomiarowy dostarczony przez Scanway po raz pierwszy zostałprzetestowany na farmie wiatrowej PGE EO już w 2019 r.
Robert Neumann - Forum

Spółka RDLS, spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, w październiku poinformowała o zakończeniu budowy jednej z największych pasywnych oczyszczalni ścieków typu „constructed wetland” w Europie. Instalacja, która pozwala na oczyszczanie w sposób naturalny i może obsłużyć do 1,8 tys. mieszkańców, powstała w Białce w woj. lubelskim. Zwiększy przy okazji czystość wody w miejscowym jeziorze. Projekt został zrealizowany w kooperacji z czeską firmą Dekonta.

— Dotychczas w Polsce systemy tego typu były wykorzystywane rzadko, głównie w mniejszych instalacjach, np. przy szkołach. Teraz powstają pierwszeduże systemy, a kolejne samorządy pytają o możliwości wykorzystania tej ekologicznej alternatywy dla gospodarki ściekowej. Na początku września rozpoczęliśmy prace nad projektem budowy hydrofitowej oczyszczalni w gminie Brańszczyk — mówi Łukasz Rodek, prezes RDLS.

O wsparcie naukowców w procesie zwiększenia ekologicznej produkcji poprosiła także spółka RC Design, producent mebli luksusowych. Dwa tygodnie temu poinformowała o rozpoczęciu prac badawczych nad materiałem z roślin jednorocznych — konopi siewnych, sorgo, traw wieloletnich i ekologicznych żywic.

— Pracujemy nad materiałami do zastosowania w meblarstwie i budownictwie z ujemną emisją gazów cieplarnianych w całym procesie tworzenia i użytkowania produktu, co będzie niosło za sobą korzyści środowiskowe, bez konieczności eksploatacji terenów leśnych — wyjaśnia Rafał Cebula, prezes RC Design.

Nie jest to pierwszy kontakt RC Design z ekologicznymi surowcami w produkcji mebli. A na rynku więcej jest także firm, które w ostatnim czasie szukają pomysłów na przyjazne dla środowiska rozwiązania u naukowców czy start-upów. W podsumowaniu finansowanego z publicznych pieniędzy akceleratora przedsiębiorczości KPT ScaleUP, prowadzonego przez Krakowski Park Technologiczny i spółkę z sektora energetycznego — Tauron, znajdujemy kilka młodych firm z proekologicznymi rozwiązaniami. Wśród nich są: start-up Nanobots Software z narzędziami do zarządzania siecią inteligentnych urządzeń i czujników IoT w energetycznej infrastrukturze miejskiej, pozwalającymi np. na analizę temperatury, wilgotności czy poziomu zanieczyszczenia powietrza, oraz spółka Seedia, dostarczająca elementy małej architektury miejskiej zasilane energią słoneczną — fotowoltaiczne ławki, inteligentne infokioski czy kosze na śmieci przekazujące służbom miejskim informujące o stanie ich zapełnienia. Niewiele ponad tydzień temu technologiczną nowością pochwaliła się także PGE Energia Odnawialna (PGE EO).

Współpracująca z nią spółka Scanway, zajmująca się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań z zakresu optyki, opracowała i wdrożyła system pozwalający na laserową kontrolę stanu turbin wiatrowych. Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny w Scanway, wyjaśnia, że wczesne wykrycie awarii turbin skróci czas ich naprawy, a tym samym zmniejszy koszty i zwiększy produktywności farm wiatrowych. Zestaw pomiarowy od Scanway po raz pierwszy został przetestowany na farmie wiatrowej PGE EO już w 2019 r., a od czerwca 2020 r. realizowane były prace badawczo-rozwojowe, w efekcie których pomiar — wykorzystujący technologię 3D — jednej łopaty turbiny wiatrowej zajmuje godzinę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polecane