Młodzi zamieniają Wall Street na start-upy

ŁO
opublikowano: 10-05-2014, 10:47

Absolwenci kierunków finansowych na znanych uczelniach coraz częściej zamiast kariery na Wall Street wybierają własny biznes.

Młodzi bankierzy mają dosyć 90-godzinnych tygodni pracy i przechodzą do start-upów, podaje magazyn „Bloomberg Markets”, który w czerwcowym numerze opisuje nowy trend wśród pracowników świata finansów.  

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Magazyn przekonuje, że niektórzy z najlepszych i najzdolniejszych młodych bankierów inwestycyjnych z Wall Street rezygnują z wysoko płatnych posad w dużych i prestiżowych instytucjach finansowych, a wielu decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, szczególnie w branży technologicznej.  

Koniec wyścigu szczurów? Niekoniecznie, bo „Bloomberg Markets” przyznaje, że brakuje dokładnych statystyk potwierdzających takie tendencje. Liczba pracowników w wieku od 25 do 34 lat w obszarze metropolitalnym Nowego Jorku, zatrudnionych w finansach i ubezpieczeniach, wyniosła w drugim kwartale 2013 r. ponad 109 tys. - wynika z danych U.S. Census Bureau. A to spadek o 19 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2007 r.  

Jeśli te informacje są mało przekonujące, to czasopismo sięga także po inne dane. Odsetek absolwentów prestiżowej Harvard Business School, którzy zdecydowali się na karierę w bankowości inwestycyjnej, sprzedaży lub tradingu spadł w zeszłym roku do 5 proc. z 12 proc. w 2006 r. W tym samym czasie odsetek tych, którzy zdecydowali się na pracę w branży technologicznej potroił się i wynosi 18 proc. Podobne statystyki zaobserwowano także wśród posiadaczy dyplomów MBA z University of Pennsylvania Wharton School. 

Młode wilki z Wall Street pracują 90 godzin tygodniowo, a nierzadko nawet 120 godzin. Narzekają na pracę w weekendy, odwoływane spotkania rodzinne, rezygnację z prywatnych wyjazdów i pełną dyspozycyjność, ale w zamian już w wieku 22 lat, pracując na stanowiskach analityków, mogą liczyć na 80 tys. USD podstawowego wynagrodzenia i 50 tys. USD bonusów.  

„Bloomberg Markets” opisuje w swoim reportażu historie wielu utalentowanych finansistów z Wall Street, którzy zdecydowali się na zwrot w swoim życiu zawodowym. Jednym z nich jest Patrick Curtis, który kiedyś pracował w firmie Rothschild, a dziś prowadzi stronę z poradami zawodowymi o nazwie WallStreetOasis.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane