Mniej technologii to lepsza pamięć

opublikowano: 30-09-2018, 22:00

Ograniczenie zabaw na różnego rodzaju urządzeniach z ekranami (komputerach, smartfonach) u dzieci zwiększa ich zdolności poznawcze — wynika z badań, opublikowanych przez miesięcznik „The Lancet Child & Adolescent Health”.

Wystarczy, że pociecha nie będzie spędzać z nimi więcej niż 2 godziny dziennie, a jednocześnie będzie się wysypiać i zażywać aktywności fizycznej. Lepsze zdolności poznawcze to m.in. poprawa pamięci, koncentracji i zdolności uczenia się. Przejawiają się one m.in. w lepszych wynikach osiąganych w szkole. Wysypianie się w przypadku dziecka oznacza, według rekomendacji organizacji „Canadian 24-hour Movement Guidelines”, 9-11 godzin snu dziennie. To pozwala utrzymać rozwój organizmu na prawidłowym poziomie. W przypadku aktywności fizycznej autorzy badania definiują ją jako „co najmniej 1 godzina ruchu dziennie”. Amerykańskie dzieci spędzają na zabawie przed ekranami komputerów, telewizorów, tabletów i smartfonów średnio 3,6 godziny dziennie.

— Zachowanie i codzienna aktywność wpływają na rozwój mózgu i zdolności poznawczych u dzieci — podkreśla dr Jeremy Walsh z CHEO Research Institute w Ottawie (Kanada). W badaniu wzięło udział 4,5 tys. dzieci w wieku 8-11 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy