Czytasz dzięki

Mocne odbicie na Wall Street

opublikowano: 04-03-2020, 22:23

Dow Jones rósł na zamknięciu o 4,5 proc., a S&P500 zyskał 4,2 proc. Nasdaq kończył sesję zwyżką o 3,85 proc.

Dalszy ciąg dużych wahań na Wall Street. Wartość Dow Jones i S&P zmieniła się piąty raz o ponad 3 proc. w okresie ośmiu ostatnich sesji. Tak dużej zmienności nie było na amerykańskich rynkach akcji od dziewięciu lat.

Amerykańscy inwestorzy kupowali w środę akcje, a wśród wskazywanych powodów, dlaczego tak się działo, dominowały dwa. Pierwszym miała być opóźniona reakcja na wtorkową obniżkę stopy procentowej przez Fed. Drugim, sukces Joe Bidena podczas wyborczego "super wtorku", który zmniejsza ryzyko, że rywalem Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich będzie nielubiany przez środowiska biznesowe lewicowiec Bernie Sanders. Spośród publikowanych w środę danych poprawić nastroje mogła wiadomość, że aktywność amerykańskiego sektora usług nie osłabła w lutym, jak oczekiwano, ale wzrosła i była najwyższa od roku. Tzw. beżowa księga Fed nie wpłynęła na rynek akcji, choć pokazała, że niektóre amerykańskie firmy zaczynają odczuwać skutki epidemii. Malejące obawy inwestorów pozwoliły rentowności obligacji 10-letnich USA wrócić w środę powyżej 1 proc. po tym jak spadła dzień wcześniej po raz pierwszy poniżej tej wartości. Z drugiej strony oczekiwanie na dalszy spadek stóp sprowadziło rentowność "dwulatek" najniżej od lipca 2016 roku. Staniało złoto.

Na koniec sesji drożało aż 95 proc. spółek wchodzących w skład S&P500. Popyt dominował we wszystkich 11 głównych segmentach rynku. Największym cieszyły się akcje spółek „defensywnych”: ochrony zdrowia, użyteczności publicznej i dóbr codziennego użytku. Na tle rynku najsłabiej wypadły segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych, finansowy i energii. Wzrosły kursy wszystkich 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje UnitedHealth Group (10,7 proc.), American Express Company (7,1 proc.) i Pfizera (6,1 proc.). Na dole tabeli znalazły się  Walt Disney Company (2,3 proc.), Exxon Mobil (2,2 proc.) i Boeing (0,9 proc.). 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane