Czytasz dzięki

Mocne spadki na Wall Street

opublikowano: 23-05-2019, 22:08

Przecena na amerykańskich giełdach dynamizuje się. W czwartek trzy główne indeksy potraciły po ponad 1 proc.

Kolejny raz najsilniejsza podaż ujawniała się na walorach spółek technologicznych, które są jednymi z najmocniej dotkniętych (podobnie w przypadku eksporterów)  skutkami eskalującej wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Co gorsze, coraz więcej ekspertów, ale również zwykłych inwestorów zaczyna się zadawać sobie pytanie, czy konflikt pomiędzy dwoma mocarstwami nie przeistoczy się w prawdziwą wojnę technologiczną.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Atmosferę podgrzewają buńczuczne wypowiedzi i komentarze przedstawicieli obu stron konfliktu. Chiny zdecydowanie podkreślają, że powrót do negocjacji będzie możliwy dopiero wtedy, gdy waszyngtońska administracja spuści z tonu i poluzuje swoje stanowisko.

Dane makro jakie w czwartek trafiły na rynek zaskoczyły tylko w przypadku rynku pracy. Liczba tzw. nowych bezrobotnych nieoczekiwanie spadła przy oczekiwanym wzroście. Niestety nie było pozytywnej niespodzianki w przypadku odczytów dotyczących wskaźników PMI dla przemysłu i usług oraz sprzedaży nowych domów. W każdym z tych przypadków mieliśmy do czynienia ze spadkami, i to silniejszymi niż zakładali ekonomiści. W przypadku domów za przyczynę eksperci podają nadmierny wzrost cen.

W czwartek kolejny raz taniały akcje takich gigantów rynkowych jak Apple, Microsoftu czy Boeinga.

Zniżkowały też rentowności amerykańskich obligacji, a dwa wskaźniki krzywej rentowności na krótko odwróciły się, co negatywnie wpłynęło na wycenę indeksu banków.

Na finiszu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA spadał o 1,11 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 1,19 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq tracił 1,58 proc.  

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane