Czytasz dzięki

Mocne wzrosty na Wall Street

opublikowano: 18-05-2020, 22:08

Rozpoczynająca tydzień sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się znacznymi wzrostami głównych indeksów, które wspięły się na najwyższe poziomy od początku marca.

Aprecjację cen akcji wspierały nadzieje związane ze szczepionką przeciwko COVID-19 oraz dodatkowymi, jeszcze większymi programami stymulacyjnymi. Inwestorzy podbijali też wyceny spekulując pod ewentualne wprowadzenie przez Fed ujemnych stóp procentowych. Co prawda szef Banku Rezerw Federalnych i kilku innych przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych twierdzą, że nie ma potrzeby wdrażania takiego rozwiązania, ale rynek - „wie swoje”.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Handlujący z uwagą przyglądają się doniesieniom związanym z testami nad eksperymentalnymi szczepionkami przeciwko koronawirusowi, który wywołał obecną pandemię. W poniedziałek odżyły nadzieje po tym jak firma Moderna Therapeutic poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych. W reakcji akcje przedsiębiorstwa drożały o ponad 25  proc. 

Wzięciem cieszyły się też walory innych firm z sektora opieki zdrowotnej. Inwestorzy zwiększali też zaangażowanie w walory spółek energetycznych, które drożały po umocnieniu się notowań ropy. Tak drogi surowiec po raz ostatni był przed pandemią koronawirusa.

Popularne w poniedziałek wśród graczy był też akcje koncernów motoryzacyjnych z General Motors i Fordem na czele, które szykują się do ponownego uruchomienia produkcji po okresie lockdownu.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji indeks największych spółek Dow Jones IA zyskiwał 3,85 proc. Z kolei wskaźnik szerokiego rynku S&P500 rósł o 3,15 proc. Natomiast technologiczny Nadaq zwyżkował o 2,44 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane