Mostostal Zabrze może upaść

Maria Trepińska
opublikowano: 28-02-2003, 00:00

Ważą się losy Mostostalu Zabrze. Dziś Sąd Rejonowy w Gliwicach zajmie się wnioskiem o ogłoszenie upadłości giełdowej spółki. Takiego rozstrzygnięcia domaga się firma obrotu wierzytelnościami Inkasso-Reform.

27 stycznia „PB” podał, że firma Inkasso-Reform (IR) z Legnicy, działająca w branży obrotu wierzytelnościami, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości Mostostalu Zabrze (MZ), spółki z branży budowlanej. Dziś zajmie się nim sąd w Gliwicach.

Zarząd Mostostalu Zabrze nie chce komentować tego faktu. 17 lutego firma skierowała do sądu wniosek o oddalenie lub odrzucenie żądania IR. O tym, czy zostanie uwzględniony, przekonamy się dzisiaj.

Inkasso-Reform, które zasłynęło m.in. z walki z Grupą Stoczni Gdynia, też nie daje za wygraną.

— Domagamy się ogłoszenia upadłości Mostostalu Zabrze. Uzupełniliśmy już w sądzie nasz wniosek — mówi Zygmunt Nazarewicz, wiceprezes Inkasso-Reform.

Pretekstem było około 400 tys. zł wierzytelności, które IR nabyło 6 grudnia 2002 r. od firmy Trade Arbed Steel Center (TASC). Ta ostatnia była wierzycielem spółki zależnej MZ — Mostostal Zabrze Hurtownia Materiałów Budowlanych. Według legnickiej firmy, gwarantem spłaty tej kwoty jest giełdowa spółka. Ta zaś uważa, że nie spłacone należności są przedmiotem sporu sądowego między MZ a TASC.

Ta sytuacja może jednak negatywnie wpłynąć na i tak trudną sytuację MZ. 28 lutego firma nie odda do użytku sztandarowej inwestycji — biurowca Uni Centrum w Katowicach.

— W komunikacie giełdowym poinformujemy o nowym terminie — twierdzi Jerzy Suchnicki.

Według Jacek Obrockiego, dyrektora ds. analiz Beskidzkiego Domu Maklerskiego, MZ ma kłopoty z płynnością finansową.

— Po trzech kwartałach spółka miała 204 mln zł zobowiązań, z tego krótkoterminowe stanowiły75 proc. — mówi analityk.

Głównym akcjonariuszem MZ jest Bank Handlowy, który ma 34,48 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal Zabrze może upaść