MPiPS: 1,6 mln osób objętych rządowym programem dożywiania

(Marek Druś)
16-10-2006, 13:20

Około 1 mln 600 tys. osób objętych zostało w tym roku rządowym programem dożywiania - informuje resort pracy i polityki społecznej. Według Scholastyki Śniegowskiej ze stowarzyszenia Monar, w biedzie żyje nawet ok. 20 mln Polaków, a większość z nich jest niedożywionych.

Około 1 mln 600 tys. osób objętych zostało w tym roku rządowym programem dożywiania - informuje resort pracy i polityki społecznej. Według Scholastyki Śniegowskiej ze stowarzyszenia Monar, w biedzie żyje nawet ok. 20 mln Polaków, a większość z nich jest niedożywionych.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Głodem. Z tej okazji w poniedziałek w Warszawie Monar zorganizował konferencję "Jak współdziałać, aby ograniczyć zjawisko głodu i niedożywienia w Polsce".

Śniegowska podkreśliła, że skala niedożywienia w Polsce jest tak duża, iż aby skutecznie temu przeciwdziałać, niezbędna jest współpraca państwa z organizacjami pozarządowymi. Dodała, że akcje dożywiania organizowane przez Monar mają na celu częściowe rozwiązanie problemu niedożywienia, ale przede wszystkim mają zwrócić uwagę na sam problem.

Także zastępca dyrektora departamentu pomocy i integracji społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Mikulski podkreślał rolę współpracy samorządów z lokalnymi organizacjami pozarządowymi w celu przeciwdziałania niedożywieniu.

Jak poinformował, w ramach wieloletniego programu wspierania gmin w zakresie dożywiania, co roku z budżetu państwa przeznaczanych jest na ten cel minimum 500 mln zł. W tym roku programem objętych zostało 1,6 mln osób.

Wyjaśnił, że pieniądze te przeznaczane są m.in. na dożywianie dzieci i młodzieży w szkołach, osób niesprawnych, dotacje celowe, organizowanie kolejnych punktów przygotowywania i wydawania posiłków.

Z danych resortu pracy wynika, że w 2004 r. ponad połowa Polaków (56,7 proc.) żyła na poziomie minimum socjalnego, 14 proc. na poziomie kryterium dochodowego z pomocy społecznej, zaś 12 proc. - poniżej minimum egzystencji. W 2005 r. poziom minimum socjalnego wynosił ok. 844 zł w rodzinie jednoosobowej oraz ok. 625 zł w rodzinie wieloosobowej. Poziom dochodu z pomocy społecznej to 477 zł dla osoby żyjącej samotnie oraz 351 zł dla osoby żyjącej w rodzinie. Zaś wskaźnik minimum egzystencji to 385 zł dla osoby samotnej oraz 315 zł na osobę w rodzinie.

Według ks. Zbigniewa Sobolewskiego z Caritas Polska, najlepszym sposobem przeciwdziałania biedzie, a tym samym niedożywieniu, jest dawanie potrzebującym "wędki, a nie ryby". "Caritas udziela pomocy doraźnej, jak dożywianie, zapewnianie noclegów i ubrań, ale ponadto stworzyliśmy biura aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych" - poinformował. Dodał, że problemu nie da się całkowicie wyeliminować, ponieważ zawsze będą ludzie niezaradni i nieprzystosowani społecznie.

Dyrektor wydziału polityki społecznej podkarpackiego urzędu wojewódzkiego w Rzeszowie Mirosław Przewoźnik uważa, że jest możliwa dobra współpraca między administracją rządową, samorządową a organizacjami pozarządowymi w zwalczaniu niedożywienia.

Wyjaśnił, że dzięki takiej współpracy liczba punktów dożywania w jego rejonie, w ciągu 6 lat wzrosła z 30 do 70. Dodał, że celem współpracy jest też zastąpienie posiłków suchych, ciepłymi gotowanymi posiłkami.

Przewoźnik zwrócił uwagę na rolę organizacji pozarządowych w pobudzaniu aktywności społecznej, np. osób bezdomnych. "Towarzystwo im. św. brata Alberta w Rzeszowie prowadzi schronisko dla 100 bezdomnych osób, które uczestniczą w zbiórkach ziemiopłodów oraz pieniędzy na dożywianie" - poinformował.

Światowy Dzień Walki z Głodem ustanowiony został przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) w 1947 roku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MPiPS: 1,6 mln osób objętych rządowym programem dożywiania