MŚP muszą wybierać, komu nie zapłacą

opublikowano: 19-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

94 proc. firm przesuwa płatności w czasie. Najwcześniej regulują zobowiązania wobec pracowników i ZUS, a na końcu opłacają działania marketingowe i faktury od kontrahentów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Które płatności firmy regulują w pierwszej kolejności?
  • Jakie zobowiązania przedsiębiorcy opłacają na końcu?
  • Ile wynosi zadłużenie przedsiębiorstw?

Inflacja oraz wzrost kosztów działalności wpływa negatywnie na sytuację w prawie każdej branży i zmusza firmy do zaciskania pasa. Problemy finansowe skutkują zaległymi zobowiązaniami, które wynoszą już prawie 40 mld zł.

Jak wynika z badania Skaner MŚP, przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor, prawie 94 proc. przedsiębiorców przyznaje, że zdarza im się przesuwać płatności w czasie, gdy dochodzi do ich kumulacji. Jeszcze na początku tego roku w ten sposób odpowiadało 59,2 proc. firm. Blisko 41 proc. firm musi wybierać, za co zapłacić na końcu. Najczęściej odkładane są faktury za działania marketingowe oraz od kontrahentów (37,4 proc.). Nieco wcześniej opłacają należności za telefon (14,5 proc.), czynsz i wynajem (blisko 14 proc.) oraz koszty związane z mediami (12,2 proc.).

Firmy w pierwszej kolejności regulują zobowiązania wobec pracowników, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), urzędu skarbowego i instytucji finansowych. W ostatnim kwartale jedynie 6,4 proc. przedsiębiorców nie musiało odkładać płatności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane