Na giełdach w Ameryce nadal przeważa optymizm

Wojciech Dembiński
21-08-2000, 00:00

Na giełdach w Ameryce nadal przeważa optymizm

Wycofanie się azjatyckiej firmy Hutchinson Whampoa z konsorcjum utworzonym z KPN Telecom i NTT DoCoMo, które jako jedno z kilku wygrało przetarg na licencje telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS w Niemczech, spowodowało na otwarciu w piątek giełd w Europie spadek notowań holenderskiego operatora o ponad 6 proc. Wyniki przetargu na UMTS, w wyniku którego rząd niemiecki uzyska blisko 100 mld marek, sprawiły, że notowania innych telekomów , które zwyciężyły w aukcji — hiszpańska Telefonica, France Telecom oraz Sonera — spadały. Przed zniżką kursu wybronił się natomiast operator British Telecommunications po informacji podanej przez Wall Street Journal o tym, że w ostatnich miesiącach firma prowadziła z amerykanskim koncernem AT & T rozmowy o współpracy.

W PIĄTEK na parkietach Starego Kontynentu zwyżkowały głównie akcje producentów urządzeń telekomunikacyjnych, którzy zostali uznani przez graczy giełdowych, za głównych beneficjentów zakończonej właśnie w Niemczech aukcji na koncesje telefonii komórkowej UMTS.

REKORDOWY deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych, który w czerwcu wyniósł 30,62 mld dolarów, wobec 30,31 mld w maju, nie zdołał popsuć humorów ameryakńskim inwestorom giełdowym, bo spodziewano się, że dane o wymianie handlowej będą gorsze. Piątkowe sesje na rynkach amerykańskich rozpoczęły się zwyżkami kursów - na Wall Street średnio o 0,22 proc., na Nasdaq 0,51 proc. Dużym zainteresowaniem graczy cieszyły się akcje Agilent Technologies, firmy wydzielonej z Hawlett Packard, która osiągnęła znacznie wyższe niż się spodziewano zyski oraz podniosła prognozowaną wartość sprzedaży na przyszły rok. Chętnie handlowano także akcjami producenta serwerów Sun Microsystems.

AKTYWNOŚĆ graczy nie była jednak generalnie zbyt duża, co ma związek z najbliższym posiedzeniem Komitetu Otwartego Rynku banku centralnego USA. Większość analityków jest przekonana, że do podwyżki stóp nie dojdzie, ze względu na objawy spowolnienia w ostatnim czasie tempa rozwoju amerykańskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Na giełdach w Ameryce nadal przeważa optymizm