Na liście Gazel widać kierunki przyszłej transformacji

opublikowano: 20-12-2020, 17:16

Lista Gazel pozwala na wyjątkowy wgląd w najważniejsze trendy w polskiej gospodarce. W tym roku warto zwrócić uwagę na ogromną rolę transformacji środowiskowej, którą przechodzą firmy i która dla wielu przedsiębiorstw generuje szanse biznesowe.

Ignacy Morawski, główny ekonomista Bonnier Business Polska

„Gazele Biznesu” to całkiem pokaźna reprezentacja polskiego sektora przedsiębiorstw. Firmy znajdujące się na liście wygenerowały łącznie 272 mld zł przychodów, co stanowi około 7 proc. przychodów wszystkich firm w Polsce. Przy czym są to firmy najbardziej dynamiczne, więc crème de la crème gospodarki. Wgląd w wyniki tych firm pozwala na dostrzeżenie najistotniejszych zjawisk biznesowych – najważniejszych przemian, szans, zalążków nowych trendów.

Handel i przetwórstwo

Patrząc na strukturę listy „Gazele Biznesu”, dostrzegamy, na czym stoi obecnie polska gospodarka. Wśród największych sektorów są oczywiście handel detaliczny i hurtowy, a także producenci żywności, wyrobów z metali oraz wyrobów z tworzyw sztucznych. Pominę handel, bo to jest istotna część każdej gospodarki. Duży udział producentów żywności i przetwórców surowców pokazuje, że Polska specjalizuje się przede wszystkim w pierwszej fazie przetwarzania surowców, tworząc towary, które są używane w dalszym procesie produkcji przez zachodnie firmy. Czy to źle? Zupełnie nie. W rozwoju gospodarczym ważne jest nie tyle, jakie towary się wytwarza, ile jak efektywnie wykorzystuje się swoje szanse w globalnej wymianie towarów i usług. Efektywna produkcja towarów nisko przetworzonych może być równie zyskowna, co produkcja towarów wysoko przetworzonych.

Jednocześnie ważne jest, by polskie firmy rozwijały się kapitałowo, inwestując w nowe technologie masowej produkcji. Zajmując takie miejsce w łańcuchach dostaw, jakie mają polskie firmy, jedyną drogą do rozwoju jest automatyzacja produkcji i wykorzystywanie efektów skali. Wśród ekonomistów często słychać opinie, że przedsiębiorstwa muszą przede wszystkim inwestować w innowacje i markę. Ale taka ścieżka jest efektywna tylko dla firm, które są blisko odbiorców końcowych lub blisko granicy technologicznej. Dla większości przedsiębiorstw znacznie ważniejsze jest, by szybko adaptować dostępne technologie służące automatyzacji i budowaniu skali.

Budownictwo

Wiele ciekawych zjawisk można dostrzec, analizując najbardziej dynamiczne branże wśród Gazel Biznesu.

Na tegorocznej liście branżą o najwyższym wzroście przychodów było budownictwo budynków. To pokazuje, jak silna jest hossa na rynku mieszkaniowym. Rosnąca aktywność deweloperów nałożyła się na rosnące ceny, dając efekt w postaci wysokiego wzrostu przychodów.

Na kolejnych miejscach pod względem dynamiki dzieje się znacznie więcej ciekawych i mniej oczekiwanych zjawisk. Bardzo wysoko znajdują się usługi architektoniczne i techniczne. Analizując profile firm z listy, można dostrzec, że w tej branży bardzo dużo jest takich, które zajmują się projektowaniem instalacji energetycznych i ich optymalizacją pod kątem efektywności energetycznej. Widać, że coraz większy jest rynek usług związanych z transformacją energetyczną.

Wysoko na liście najbardziej dynamicznych pod względem przychodów branż są też dostawcy energii – elektrycznej i cieplnej. W przypadku tych pierwszych są to głównie firmy handlujące energią elektryczną, w przypadku tych drugich – spółki komunalne dostarczające ciepło. Wszystkie notują wyższe przychody ze względu na wzrost cen. Co oczywiście nie musi pociągać za sobą wzrostu zysków.

Ekologia i cyfryzacja

Inną dynamiczną branżą na liście są firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów. To, można powiedzieć, druga, po energetycznej, odnoga transformacji środowiskowej – oparta na rosnącej gospodarce obiegu zamkniętego.

Wysoko na liście pod względem dynamiki przychodów są też firmy kurierskie/pocztowe. To sygnał innej transformacji – cyfrowej, w kierunku handlu internetowego. A dopiero rok 2020 przyniósł w tym obszarze prawdziwą rewolucję.

Wiele wskazuje, że trzecia dekada XXI wieku upłynie pod znakiem przemian środowiskowych i cyfrowych w biznesie. A na liście Gazel Biznesu już to widać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane