Na Podlasiu powstaje centrum nauki

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Jest umowa na zaprojektowanie i budowę Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy — informuje białostocki ratusz. Jej wartość to 24,2 mln zł.

W czwartek (12 lipca) samorząd podpisał kontrakt ze spółką Trias AVI z Warszawy, zajmującą się projektowaniem instalacji multimedialnych oraz integracją audiowizualną. Na tę umowę w Białymstoku czekano od dawna — w pierwszym przetargu na realizację lokalnego centrum nauki, ogłoszonymprzez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (miejską spółkę odpowiedzialną za przedsięwzięcie), nikt się nie zgłosił. Dopiero kolejne postępowanie wyłoniło wykonawcę.

KOPERNIK BIS: Moda na centra nauki wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik trwa w najlepsze. Ma je w planach coraz więcej samorządów — Białystok jest już coraz bliżej budowy swojego. — Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy tworzymy z myślą o wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki — mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Wyświetl galerię [1/4]

KOPERNIK BIS: Moda na centra nauki wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik trwa w najlepsze. Ma je w planach coraz więcej samorządów — Białystok jest już coraz bliżej budowy swojego. — Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy tworzymy z myślą o wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki — mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Fot. ARC

„Zadaniem wykonawcy jest kompleksowe zaprojektowanie przestrzeni, wykonanie robót budowlanych oraz dostarczenie i montaż stanowisk ekspozycyjnych. Na zrealizowanie całego projektu firma ma czas do stycznia 2020 r. Koszt tych prac to ponad 24,2 mln zł” — informuje ratusz.

Wzorem dla Białegostoku jest warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które dzisiaj odwiedza ponad milion osób rocznie. Stolica zainwestowała w nie łącznie 364 mln zł. Białostocki pomysł na Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy jest skromniejszy. Obiekt powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku.

— Chcemy, aby przyciągało całe rodziny, by wspólnie odkrywały pasję do wynalazków, nauki i eksperymentów. Będzie to też kolejne w naszym mieście, ciekawe miejsce do odwiedzenia przez turystów — mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Całkowity koszt projektu to 25,4 mln zł. Część pokryje unijna dotacja — 17 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dotychczas spółka Trias AVI zrealizowała już m.in. projekty dla planetarium w Toruniu i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nie tylko Białystok chce zbudować centrum nauki. Podobne plany mają m.in. województwo małopolskie, a także inne polskie samorządy  (niedawno pisał o tym "Puls Biznesu" >>). Niedawno obokkompleksu basenowego własne centrum nauki otworzyły Tychy. Równocześnie w Białymstoku budowane jest Muzeum Pamięci Sybiru za 37,5 mln zł — inwestycja wspierana przez Ministerstwo Kultury.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy