Na tle jest nawet nieźle

opublikowano: 17-05-2012, 00:00

RAPORT MFW

Generalny wydźwięk corocznego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o Polsce nie różni się specjalnie od tego sprzed roku czy dwóch.

Od wybuchu kryzysu fundusz bardziej postrzega państwa członkowskie jako naczynia połączone. Dlatego ocenę Polski misja MFW odniosła do całego kontynentu — i w tym kontekście podkreśliła, że nasza gospodarka radzi sobie nawet lepiej, niż fundusz zakładał.

Tegoroczna prognoza polskiego wzrostu została podtrzymana na poziomie 2,6 proc., przy uwzględnieniu ryzyk zewnętrznych.

Raporty MFW ze swej istoty dotykają pogranicza kompetencji banków centralnych oraz rządów. W ocenie naszych organów z dwóch stron warszawskiej ulicy Świętokrzyskiej, dokument ogłoszony wczoraj korzystniejszy jest dla Ministerstwa Finansów.

Narodowy Bank Polski (czyli jego Rada Polityki Pieniężnej) został wypunktowany za ostatnią podwyżkę stóp procentowych, której według MFW nie powinno być — jeśli uwzględni się spowolnienie gospodarcze, prognozowany spadek inflacji oraz ograniczoną presję płacową.

Ciekawa jest ta ostatnia obserwacja — fakt, energię związkowców obecnie pochłania wojna emerytalna.

Zadowolenie resortu finansów natychmiast zaowocowało podziękowaniami Jacka Rostowskiego dla misji MFW. Miód na serce ministra wylała zwłaszcza pochwała podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia, która w długim terminie ma wpłynąć na stabilizację finansów publicznych.

Ten wątek wygląda jak… przekalkowany z materiałów resortu, zatem trudno, by nie doczekał się podziękowania. Zdecydowanie własną oceną i zarazem decyzją MFW jest natomiast umożliwianie Polsce dostępu do elastycznej linii kredytowej. Umownie można przyjąć, że to odpowiednik agencyjnych ratingów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Na tle jest nawet nieźle