Na Wall Street powróciły byki

PAL
opublikowano: 13-07-2009, 22:04

Od czterech tygodni w USA nie było tak jednoznacznie wzrostowej sesji jak w poniedziałek. Indeksy rosły na otwarciu, lekko zniżkowały wkrótce po, a później była już tylko miarowa wspinaczka. 

Podczas gdy na parkietach europejskich nastroje były zmienne, w USA nie było w poniedziałek wątpliwości. Najpierw rosły kontrakty, później od początku handlu na Wall Street w górę poszły indeksy. Dobre nastroje udzieliły się również handlującym na Starym Kontynencie. Do tego stopnia, że niemiecki Dax zamknął handel ponad 3-proc. zwyżką. Niewiele mniej zyskał francuski CAC40, który wzrósł o 2,31 proc. FTSE zyskał w poniedziałek 1,82 proc.

Akcje wielu amerykańskich spółek podrożały. Dobrą sesję miał AIG. Kurs skoczył o ponad 20 proc., dzięki podwyżce rekomendacji dla papierów spółki dokonanej przez analityków Goldman Sachs. Z kolei Goldman zyskał ponad 4,5 proc., bo Meredith Whitney Advisory zmieniło zalecenie dla jego akcji z „neutralnie” do „kupuj”. Inna podwyżka zalecenia sprawiła, że powodzeniem i blisko 3-proc. wzrostem kursu cieszyły się papiery sprzedawcy elektronicznego Best-Buy. Sporo, bo ponad 6 proc., zyskał holenderski Philips Electronics. Spółka poinformowała, że udało jej się zakończyć II kwartał niewielkim zyskiem, podczas gdy rynek spodziewał się straty.

Jak to zawsze bywa w trakcie handlu, nie obyło się bez strat. Tu przywodziła CIT Group, której akcje zniżkowały o blisko 24 proc. Spółka balansuje na krawędzi bankructwa, a nastroje jej udziałowców pogorszył „The Wall Street Journal”.

Wzrostu nie zakłóciły żadne publikacje – a to dlatego, że w poniedziałek ich nie było. Na rynek napływały wprawdzie nie najlepsze informacje, ale byki były tak rozpędzone, że nic nie zdołało ich powstrzymać. Nie uczyniła tego ani informacja amerykańskiego Departamentu Skarbu, który podał, że deficyt budżetu USA zbliża się do 1 bln USD, ani publikacja American Petroleum Institute, który podał, że wydobycie ropy i gazu naturalnego spadło w II kw. w USA o blisko 46 proc. w stosunku do poziomu wydobycia w analogicznym okresie ub.r.

Niewykluczone, że wtorkowa sesja przyniesie zmianę nastrojów. Rynek pozna kilka publikacji, które – jak to zwykle ostatnio bywa – mogą okazać się gorsze od prognoz. Nie najlepsze wieści mogą też napłynąć ze spółek, a wiele firm wchodzących w skład S&P ma wkrótce opublikować wyniki finansowe. Tymczasem jednak poniedziałek okazał się łaskawy dla głównych amerykańskich indeksów. Dow Jones wzrósł o 2,27 proc., do 8331,68 pkt, S&P zyskał 2,49 proc. i przebił barierę 900 pkt (901,03 na zamknięciu), a Nasdaq zamknął handel 2,12-proc. wzrostem (1793,21 pkt). Trzynasty lipca przyniósł największe wzrosty indeksów od 4 tygodni.


 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL

Polecane