Nadchodzi nowa "gorączka złota"?

MD, The Financial Times
opublikowano: 10-02-2009, 10:48

Inwestorzy kupili w styczniu rekordową liczbę złotych sztabek i monet, informuje The Financial Times. To reakcja na  niepewną przyszłość globalnej gospodarki, borykającej się z kryzysem.  

Mennica USA sprzedała w styczniu 92 tys. uncji popularnych złotych monet Amerykański Orzeł, prawie czterokrotnie więcej niż rok temu i więcej niż w całym pierwszym półroczu 2007 roku.

Inne mannice także informują o zwiększonym popycie na złoto, informuje FT.

- Duże zakupy monet to oznaka iż rośnie potrzeba znalezienia bezpiecznej przystani przez inwestorów – powiedział John Reade, strateg rynku metali szlachetnych UBS.

Zwiększone w ostatnim czasie zainteresowanie klientów funduszami typu ETF inwestującymi w złoto spowodowało, że te ostatnie osiągnęły najwyższe w historii zapasy kruszcu, sięgające łącznie 1317 ton. Tylko w styczniu wzrosły one o 105 ton bijąc rekord z września, kiedy poszły w górę o 104 tony. Styczniowy wzrost zapasów jest równoważny połowie światowej produkcji złota, podkreślają analitycy Barclays Capital.

- Szacujemy, że inwestycje w złoto wzrosną dwukrotnie w tym roku w porównaniu z 2007 rokiem, powiedział Reade. – Zakupy kruszcu wzrosły przez ostatnie sześć miesięcy wraz z obawami inwestorów, że kryzys  finansowy pogłębi się – dodał. 

Największą siłą napędową popytu na złoto są majętni inwestorzy, którzy według relacji banków gromadzą kruszec w swoich sejfach. UBS i Goldman Sachs informowały w ubiegłym tygodniu, że obecna “gorączka złota” może spowodować, iż kurs kruszcu przekroczy 1000 USD. W poniedziałek złoto notowane było po 892 USD za uncję.

MD, The Financial Times

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, The Financial Times

Polecane