Czytasz dzięki

Najbogatsi powinni płacić podatek majątkowy

opublikowano: 20-01-2020, 22:00

64 proc. Amerykanów popiera pomysł dodatkowego opodatkowania najbogatszych — poinformował Reuters, powołując się na sondaż przeprowadzony wraz z grupą badawczą Ipsos.

W badaniu wzięło udział 4441 osób. Prawie dwie trzecie uznało, że „bardzo bogaci powinni każdego roku przekazywać część swojego całego majątku na wsparcie programów publicznych”. Wyniki sondażu są zbliżone bez względu na płeć, rasę i dochód gospodarstwa domowego.

Choć pomysł opodatkowania najbogatszych jest popularniejszy wśród zwolenników demokratów (77 proc.), to popiera go także większość (53 proc.) wyborców republikanów. Podatek byłby płacony od majątku netto, jak akcje, obligacje i nieruchomości, ale także od gotówki.

Na pytanie, czy „bardzo bogatym powinno się pozwolić zatrzymać posiadane pieniądze, nawet jeśli oznaczałoby to zwiększenie nierówności”, 54 proc. uczestników odpowiedziało negatywnie. Reuters zwraca uwagę, że wyniki sondażu świadczą o dużej zmianie w ocenach Amerykanów w ostatnich dekadach. Badania Gallupa, które wskazywały, że oceny, iż bogaci płacą zbyt małe podatki, spadały w latach 90. XX w. i na początku XXI w. Trend odwrócił się od kryzysu lat 2007-09.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy