Najpierw bank, potem załoga

JBR
opublikowano: 05-04-2006, 00:00

Przepisy, które zapewniają pracownikom odzyskanie tylko części pieniędzy z egzekucji komorniczej, nie są niezgodne z konstytucją.

Pod koniec 2001 r. zmieniono kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.) w części dotyczącej podziału środków uzyskanych z egzekucji komorniczej. Pracownicy przestali być zaspokajani w całości w trzeciej kolejności, po należnościach komornika i alimentacyjnych. Należności załogi zaczęły być zwracane tylko do kwoty nieprzewyższającej trzymiesięcznego najniższego wynagrodzenia. Następnie należy spłacić wierzytelności zabezpieczone hipoteką morską, inne należności hipoteczne, a dopiero potem pozostałe należności pracownicze. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że takie rozwiązanie nie jest niezgodne z konstytucją.

Skargę złożył Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy w imieniu załogi statku m/s „Żeromski”, który zakończył żywot już po wejściu w życie nowelizacji k.p.c. Przedtem przez kilkanaście miesięcy stał na redzie w Gdyni, zaaresztowany przez związek na poczet należności za pracę załogi, której armator nie wypłacał wynagrodzenia. Zaległości wynosiły od kilkuset do kilkunastu tysięcy USD na osobę. Statek został w końcu sprzedany przez komornika za blisko 1,8 mln zł, z czego wynagrodzenie komornika wyniosło 800 tys. zł. Resztę podzielono zgodnie z nowymi przepisami. Załoga dostała po kilkaset złotych per capita, a 41 tys. zł otrzymał Bank Handlowy jako wierzyciel hipoteczny. Związek zaskarżył więc przepisy nowelizacji dotyczące należności pracowniczych, twierdząc, że nastąpiła zmiana reguł w trakcie gry i wprowadzono działanie prawa wstecz (tzw. retroakcję). TK uznał, że retroakcja nie wystąpiła.

— Przepisy przejściowe kazały stosować nowe prawo do postępowań już wszczętych, ale nie nakazywały zmiany już istniejących planów podziału kwot uzyskanych z egzekucji — wyjaśnił sędzia Marian Grzybowski.

TK zasugerował przy tym, że gdyby wniosek związku wyglądał inaczej (i zaskarżono przepisy nie dotyczące bezpośrednio pracowników, lecz wprowadzające przed nich wierzyciela hipotecznego), wyrok mógłby być inny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu