Największa przecena obligacji

Obawy o wzrost emisji amerykańskiego długu w związku z reformą podatkową podbiły rentowności globalnych obligacji.

Od początku tygodnia rentowności 30-letnich obligacji USA skoczyły o 18 pkt. baz. To największa w tym roku przecena papierów, które są najbardziej wrażliwe na zmiany oczekiwań co do wysokości stóp procentowych. Wyprzedaż dosięgła również obligacji z pozostałych głównych rynków — Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Japonii. Rentowności polskich 10-latek wzrosły o 11 pkt. baz.

Przyczyna zawirowań to obawy o zwiększenie emisji długu przez Stany Zjednoczone, do których przyczyniło się przyjęcie przez senat projektu obniżki podatków oraz oczekiwania zaostrzenia polityki Fedu. W przyszłym roku emisja netto długu przez amerykański skarb podwoi się w porównaniu z 2017 r., sięgając 1,3 bln USD i będzie najwyższa od ośmiu lat, przewiduje bank JP Morgan. Za sprawą wyprzedaży uwzględniona w notowaniach obligacji oczekiwana na najbliższe 10 lat stopa inflacji wzrosła do 1,95 proc., najwyższego poziomu od kwietnia. „Choć według inwestorów i strategów wahania wzmacniać może niedobór płynności w okresie świątecznym, to narastają obawy, że przecena może przerodzić się w załamanie” — komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane