Najwyższa pora wyruszyć na saksy

Magdalena Wierzchowska
27-06-2006, 00:00

Interia.pl uporała się wewnętrznymi porządkami i zaczyna się rozglądać po rynku. Chce inwestować, np. na Ukrainie.

Należący do grupy RMF portal internetowy po raz pierwszy miał zysk netto dopiero w ubiegłym roku, po tym, jak w latach 2000-04 spółka wygenerowała 40 mln zł strat. Teraz Interia zaczyna myśleć o nowych drogach rozwoju.

— Wyniki finansowe są coraz lepsze. Rosną przychody, mamy trwałe, duże zyski. Dlatego doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas na długofalowe, strategiczne projekty, w których można poczekać na premię — mówi Marcin Borek, powołany w piątek na stanowisko wiceprezesa Interii odpowiedzialnego za rozwój.

Jednym z pomysłów jest wyjście z usługami już oferowanymi przez Interię na rynki zagraniczne. Głównie na Wschód.

— Planujemy ekspansję na rynkach, które są opóźnione w stosunku do nas. Myślimy o Ukrainie, Rumunii i Czechach, choć w grę wchodzą też Niemcy. Mamy wiedzę, co zrobić, by w pełni wykorzystać rozwój tych rynków i uniknąć ewentualnych błędów — mówi Marcin Borek.

Na razie trudno jednak o konkrety.

— Nowy zarząd został powołany w piątek, więc na razie poddajemy dopiero pomysły wstępnej analizie. Konkretne działania powinniśmy podjąć do końca roku — mówi Jacek Pasławski, prezes Interii.

Zapewnia jednak, że spółka ma środki na inwestycje. Jeśli portal zdecyduje się tylko na rozwój własnych produktów, deklaruje, że nie przepłaci, bo może wykorzystywać dostępne mu już technologie.

Analitycy plany portalu oceniają przychylnie, choć z dystansem.

— Plany zarządu wyglądają obiecująco, ale czekamy na konkrety. Rynek wschodni jest bardzo atrakcyjny. Niska baza daje firmom możliwość dużej dynamiki wzrostu.

Portal nie jest działalnością licencjonowaną, więc nie powinien mieć tak dużych barier wejścia, jak na przykład RMF. Choć dużo łatwiej byłoby Interii coś kupić, niż budować działalność od podstaw — mówi Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Najwyższa pora wyruszyć na saksy