Najwyższy czas na rozpoczęcie reform

Andrzej Arendarski
opublikowano: 10-04-2008, 00:00

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej zaniepokojeni są niższym tempem wzrostu gospodarczego Polski w stosunku do wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Z danych przedstawionych przez Eurostat wynika, że wzrost gospodarczy w Polsce w IV kw. 2007 r. wyniósł 6,7 proc — co jest wskaźnikiem stosunkowo wysokim, ale o wiele niższym niż na Słowacji — 14,1 proc., Łotwie — 9,6 proc. i Litwie — 8,2 proc. Ważnym zadaniem dla rządu jest ustosunkowanie się do negatywnych nastrojów firm, związanych z sytuacją na rynku walutowym. Polskie firmy, a zwłaszcza eksporterzy oraz producenci, którzy konkurują z importem z Azji, potrzebują jak najszybszego wprowadzania euro.

Przyspieszenie, a nawet utrzymanie obecnego tempa rozwoju nie będzie możliwe bez zmian w polskim prawodawstwie, zmniejszenia barier administracyjnych, czy też ograniczenia wydatków budżetowych. Oczekujemy m.in.: poprawy jakości stanowionego prawa i procesu legislacyjnego, nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, uproszczenia przepisów podatkowych (zwłaszcza ustawy o VAT), wprowadzenia ułatwień w procesie inwestycyjnym. Czekamy również na reformę finansów publicznych. Oczekujemy wzmocnienia roli partnerstwa publiczno- -prywatnego oraz ograniczenia wydatków sztywnych budżetu państwa z reformą systemu KRUS na czele.

Istotne jest wprowadzenie przejrzystych zasad współpracy rządu i parlamentu z partnerami społecznymi. Tworzenie prawa nie jest możliwe w oderwaniu od podmiotów, których ono dotyczy. Większy udział organizacji zrzeszających przedsiębiorców w kształtowaniu polityki wobec sektora MSP pozwoli na większą jej skuteczność oraz przyspieszy rozwój firm.

Andrzej Arendarski

prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu