Czytasz dzięki

Napoleon Egiptu chce być wart 150 mln zł

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 11-01-2008, 00:00

Fundusz Totmes ma wejść na New Connect jeszcze w tym kwartale. Liczy, że inwestorzy wysoko wycenią firmy z jego portfela.

Fundusz Totmes ma wejść na New Connect jeszcze w tym kwartale. Liczy, że inwestorzy wysoko wycenią firmy z jego portfela.

Totmes był jednym z najpotężniejszych faraonów. Z powodu przywódczych zdolności bywa nazywany Napoleonem Egiptu. Nigdy nie przegrał bitwy. Jego śladem chcą iść Piotr Chmielewski i Bogdan Małachwiej, którzy od dwóch lat pracują przy inwestycjach pre-IPO w spółki na rynku niepublicznym. Ich nowym przedsięwzięciem jest fundusz inwestycyjny Totmes. Objęli w nim po 45 proc. akcji, reszta trafiła w ręce inwestorów finansowych.

Rynek wyceni

W pierwszym kwartale twórcy finansowego Totmesa planują debiut na New Connect. Wycena funduszu może sięgnąć 150 mln zł.

— Zweryfikuje ją rynek, ale myślę, że ta kwota odzwierciedla realną wartość portfela inwestycyjnego naszego funduszu — uważa Piotr Chmielewski.

Dlaczego, skoro fundusz założycielski spółki wynosi tylko 11 mln zł?

— Wielkość kapitału zakładowego wynika z tego, że do funduszu wnieśliśmy udziały i akcje najbardziej perspektywicznych spółek po cenach nabycia. Inwestowaliśmy w nie kilka lat te- mu, a dziś są to już zupełnie inne firmy, często dużo większe — wyjaśnia Piotr Chmielewski.

Wspólnicy postanowili nie urealniać ich wartości rynkowej, bo rynek kapitałowy zrobi to znacznie lepiej.

Z prywatnej oferty akcji Totmes chce uzyskać kilka milionów złotych na kolejne inwestycje.

— Mamy już na oku następne firmy — mówi Piotr Chmielewski.

Siła funduszu

Totmes inwestuje w przedsiębiorstwa, będące często liderami w swoich branżach. Wszystkie spółki z jego portfela inwestycyjnego są rentowne.

— Siłą funduszu jest dywersyfikacja portfela. Jeśli w jednych branżach osłabi się koniunktura, zawsze możemy liczyć na rozwój innych — podsumowuje Karol Jackowski, prezes Totmesa.

Co w portfelu

Totmes ma 10 proc. akcji Gymnasion Fitness Klub, przed debiutem zwiększy udział do 15 proc. Oprócz sieci klubów fitness ma też 2 proc. akcji Emmerson Nieruchomości, 4,5 proc. jednej z największych w Polsce stoczni jachtowej Skipper Yachts, 16 proc. spółki M4B (usługi mobilne), 5 proc. firmy odzieżowej Lusatia (ubrania niemieckiej marki Bugatti), 13 proc. Eurosnack (chipsy i chrupki), 2,6 proc. Patentusa (maszyny górnicze), 11 proc. LZMO (materiały ogniotrwałe), 5,5 proc. Krespolu (tworzywa sztuczne) oraz akcje Dreweksu (meble dla dzieci). Ostatnia spółka przed debiutem Totmesa trafi na GPW. Na styczeń debiut na New Connet planuje Lusatia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane