Czytasz dzięki

Nasdaq spadł, Dow Jones uratowany

Marek Druś
opublikowano: 04-09-2008, 00:00

W środę najgorsze nastroje na amerykańskich giełdach panowały na rynku technologicznym. Powodem było obniżenie prognozy kwartalnych wyników przez Corning, największego na świecie producenta szkła stosowanego w płaskoekranowych telewizorach. Branżowy indeks S&P500 Info Tech tracił prawie 2 proc.

Ciekawie wyglądały notowania spółek motoryzacyjnych. General Motors poinformował o 20-proc. spadku sprzedaży aut w sierpniu, ale rynek oczekiwał, że wyniesie on 28 proc. i akcje spółki mocno drożały, skutecznie pomagając średniej Dow Jones zredukować straty. Podobnie było w przypadku Forda. W innych branżach spadek cen surowców już tak nie cieszył, bo inwestorzy wiążą go z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Odczuwalne jest ono wciąż także w USA, wynika z opublikowanej w środę „beżowej księgi” Fed. Znów nieźle wypadły spółki finansowe. Drożały wszystkie blue chipy branży wchodzących w skład średniej Dow Jones.

Na inwestorach nie zrobiła wrażenia wiadomość o likwidacji przez Ospraie Management jego największego funduszu hedgingowego, który błędnie postawił na dalszy wzrost cen surowców.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane