NASK chce zbudować sieć radiowego dostępu do Internetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-10-2005, 16:15

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) chce zbudować ogólnopolską sieć radiowego dostępu do internetu w oparciu o częstotliwości 3,6-3,8 Ghz. We wrześniu NASK uruchomił pierwszą stację bazową w Warszawie - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor handlowy NASK Tomasz Chlebowski.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) chce zbudować ogólnopolską sieć radiowego dostępu do internetu w oparciu o częstotliwości 3,6-3,8 Ghz. We wrześniu NASK uruchomił pierwszą stację bazową w Warszawie - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor handlowy NASK Tomasz Chlebowski. 

Według niego, stacja jest zlokalizowana na wieżowcu Warsaw Trade Tower na wysokości 209 metrów, co pozwala na łączność bezprzewodową na obszarze o średnicy 30 km. Będzie ona służyła do transmisji danych (dostęp do internetu czy sieci korporacyjnej), dźwięku (telefonia) i obrazu (wideokonferencje) w systemie VectaStar.

Chlebowski zapowiedział, że do końca roku NASK chce uruchomić stacje w kolejnych 3 miastach (Gdańsk, Gdynia i Katowice), a w 2006 roku w następnych 8. "Chcemy utrzymać tempo uruchamiania stacji w dwóch dużych miastach kwartalnie" - poinformował dyrektor.

Dodał, że inwestycja będzie realizowana ze środków własnych NASK. "Jeżeli nasz projekt okaże się bardzo dochodowy, to istnieje możliwość przyspieszenia inwestycji, lecz wymagałoby to sięgnięcia do finansowania zewnętrznego" - powiedział Chlebowski.

Jego zdaniem, jeśli jedna stacja nie będzie wystarczająca na jedno miasto, NASK zdecyduje się na zbudowanie kolejnych anten. Chlebowski zaznaczył, że spółka w zapasie ma częstotliwości 28 Ghz, pozwalające jej postawić w centrach miast sieć radiowej transmisji danych opartą na technologii LMDS (w przeciwieństwie do technologii używanej przy częstotliwościach 3,6-3,8 GHz wymaga ona linii widoczności pomiędzy poszczególnymi nadajnikami).

NASK chce świadczyć swoje usługi klientom biznesowym: średnim i dużym przedsiębiorstwom, administracji publicznej, a także lokalnym operatorom i dostawcom usług. Zdaniem Chlebowskiego, klienci indywidualni raczej nie będą samodzielnymi odbiorcami usług radiowych NASK, lecz poprzez np. wspólnoty mieszkaniowe, sieci osiedlowe czy też lokalne telewizje kablowe.

NASK nie będzie ograniczał się tylko do dużych miast. Chce także budować sieć dostępową, obejmującą swoim zasięgiem obszary mniej zurbanizowane. Pierwsza taka sieć zostanie zbudowana w ramach projektu e-świętokrzyskie w woj. świętokrzyskim. Do połowy 2006 roku powstanie 6 stacji bazowych, dzięki którym w zasięgu anten znajdzie się ok. 64 proc. powierzchni województwa. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych. NASK szacuje, że ok. 30 proc. klientów będą stanowiły firmy.

NASK jest pierwszym podmiotem, który zaczął komercyjne wykorzystywanie częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz. Oprócz niego, w dwóch przetargach zorganizowanych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) te częstotliwości uzyskały Polska Telefonia Cyfrowa, spółka E-internets oraz Netia Globe i Netia Świat (spółki zależne od Netii).

NASK to państwowa jednostka badawczo-rozwojowa, która może prowadzić działalność komercyjną. Jest jednym z głównych operatorów sieci transmisji danych w Polsce, zapewniając dostęp do internetu na terenie całego kraju. Pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NASK chce zbudować sieć radiowego dostępu do Internetu